Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
LVI-tarvikkeet ajalle 1.2.2023 (tavoite)-31.1.2024
II.1.2)CPV-Code Hauptteil44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on Kaarea Oy: lle hankittavat LVI-tarvikkeet.
Hankittavat volyymituotteet on eritelty tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevalla tarjouslomakkeella, jota käytetään tarjousvertailun pohjana. Lisäksi voidaan hankkia volyymituoteluettelon ulkopuolelta muita LVI-tarvikkeita. Tarjouslomakkeessa mainitut hankintamäärät ovat karkeita arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta.
Tarjoajalla on oltava vähintään yksi noutomyymälä Turun kaupungin alueella, josta tilaajan edustaja pääsee itse valitsemaan/keräämään tuotteita.
Ellei tarjoajan noutomyymälästä löydy tilaajan tarvitsemia tuotteita, tilaajalla on oikeus hankkia tällaiset tuotteet suorahankintana valitsemastaan myymälästä.
Tarjottavien tuotteiden on täytettävä tarjouslomakkeessa esitetyt vähimmäisvaatimukset sekä EU:n rakennustuoteasetusta 305/2011 koskevat määräykset (tuotteiden CE-merkintä).
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, "hankintalaki") ja tilaajan selvitysvelvollisuudesta ja vastuusta ulkopuolista työvoimaa käytettäessä annettua lakia (1233/2006 "tilaajavastuulaki").
Tarjoukseen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta palkkioita. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjous laaditaan suomen kielellä.
Tarjousten avaamisen jälkeen suoritetaan määräajassa saapuneiden tarkastus ja arviointi. Tarjousten arviointi ja vertailu suoritetaan kolmessa vaiheessa:
1) Tarjoajien soveltuvuuden ja kelpoisuuden arviointi
2) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen
3) Tarjousten vertailu
Kolmanteen vaiheeseen päässeet tarjoukset ovat mukana lopullisessa vertailussa. Tarjoajien kelpoisuutta arvioidaan kohdassa kelpoisuus- ja vähimmäisvaatimukset ilmoitettujen kriteerien perusteella. Tarjouksen on vastattava tarjouspyyntöä ja siinä mainittuja vaatimuksia.