Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: KS 2023/0282
II.1.2)CPV-Code Hauptteil48730000 Sicherheitssoftwarepaket
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Uppdraget avser leverans av s k WAF (Web Application Firewall).
Lunds kommun (beställaren) publicerar alla sina webbapplikationer och API:er via en säkerhetslösning som man brukar kalla för WAF (Web Application Firewall), för att skydda och tillföra förädlad åtkomst samt mer avancerade funktioner.
Avtalstid
Avtalet gäller från och med avtalstecknande. Efter installation och accepterad leverans av den erbjudna lösningen inleds en period av fem (5) års (60 månaders) garanti, licenser och support. Eventuell optioner kan också komma att utnyttjas under denna period. Därefter upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48732000 Datensicherheitssoftwarepaket
72212730 Entwicklung von Sicherheitssoftware
72253200 Systemunterstützung
72263000 Software-Implementierung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
160385-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Säkerhetsprogramvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Web Application Firewall
Referensnummer: KS 2023/0282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48730000 Säkerhetsprogramvara
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72253200 Stödtjänster för system, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen