Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Indkøb af løst inventar til Ny Dybkærskole
II.1.2)Hoved-CPV-kode39100000 Møbler
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører løst inventar til Ny Dybkærskole, Silkeborg Kommune
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 6 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)39151000 Diverse møbler
39160000 Skolemøbler
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører dels standard møbler og dels specialinventar, til Ny Dybkærskole i Silkeborg.
Ny Dybkærskole er ny 3 sporet skole på i alt 10.500 m2, fordelt på 3 etager og sammenbygget med idrætshallerne i Gødvad.
Skolen opføres på de tidligere boldbaner ved Gødvadhallerne og bycenter, hvor skolen vil danne den sydlige afgræsning af byområdet hvor skolen vil fungere som et nyt fællesskabende omdrejningspunkt i lokalmiljøet.
Bygningen er struktureret omkring et indre fællesrum, hvor omkring indskoling, mellemtrin, udskoling samt personalfaciliteter er placeret. De enkelte afdelinger er indrettet med årgangsområder med klassebaser og fællesarealer, hvor møbler og specialinventar vil være med til at sikre mangfoldige læringsmiljøer der understøtter projektbaseret læring.
Specialinventaret er designet specifikt til skolens fællesarealer, med inspiration i bygningens arkitektur og materialer. Standard møbler er beskrevet i forhold til funktion suppleret med reference til ønsket design.