Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kommersiella bilpoolstjänster
Referenznummer der Bekanntmachung: 058/22
II.1.2)CPV-Code Hauptteil50112000 Reparatur und Wartung von Personenwagen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Göteborgs Stad inköp och upphandling har till syfte att upphandla en öppen bilpoolstjänst så kallad "Kommersiell bilpoolstjänst". Med öppen bilpool menas att bilarna ska vara tillgängliga för allmänheten och externa företag.
Leverantören åtar sig att erbjuda en bokningssystem, en bilpool som i första hand består av elbilar samt all service och underhåll av bilar och system.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)34110000 Personenkraftwagen
34144900 Elektrofahrzeuge
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Upphandlingen omfattar ett helhetskoncept med en öppen bilpoolstjänst till Göteborgs Stad, det vill säga tillgång till bilar, bokningssystem, administration, service, drift samt underhåll av bilpool. Med öppen bilpool menas att bilarna ska vara tillgängliga för allmänheten och externa företag.
Upphandlingen i första hand omfattar elbilar. Elbilen ska endast drivas med elmotor. Den får inte vara laddhybrid, d.v.s. utöver elmotor ska den inte ha en förbränningsmotor som går på diesel eller bensin och som kan driva hjulen.
161238-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av bilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 058/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen