Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bygge og anlæg - 161418-2023
Danmark-Holte: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 055-161418
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Birkebo afd. 6 - Helhedsplan
Sagsnr.: 09478
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Opgaven omfatter renovering af 3 boligblokke
I hovedtræk omfatter renoveringsprojektet følgende:
Tage
• Udskiftning af tagbelægninger
• Asbestsanering af tagkonstruktion
• Efterisolering af tagkonstruktion
• Udskiftning af tagrender og tagnedløb
• Etablering af supplerende adgange til loft
• Etablering af ventilations udsugningsanlæg
• Belysning
Kældre
• Etablering af nye udgange fra kælder (option)
• Efterisolering af krybekældre (option)
• Etablering af supplerende adgange til krybekælder (option)
Facader og gavle
• Reparation er murværksskader på facader
• Udskiftning af murbjælker over vinduer og døre
• Efterisolering af gavle
• Etablering/udvidelse af enkelte eks. huller i murværk
• Komplet om fugning af facader
• Etablering af nye altaner
• Etablering af karnapper ved eks. Indlæggende altaner
• Glasinddækning af svalegange
Døre & vinduer
• Udskiftning af vinduer i tag, kælder, stueetage og 1. sal til nye i træ/alu
• Udskiftning af altandøre
Friarealer
• Reparation af kloaker mv.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 150 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45211000 Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme
45231300 Arbejder i forbindelse med vand- og kloakrørledninger
45261222 Tagdækning med cement
45261320 Montering af tagrender
45261410 Isolering af tag
45262100 Stilladsarbejde
45262520 Murerarbejde
45262522 Arbejder i forbindelse med murværk
45262660 Arbejder i forbindelse med fjernelse af asbest
45441000 Glarmesterarbejde
45442100 Malearbejde
45443000 Facadearbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Der henvises til den korte beskrivelse af projektet under punkt II. 1.4 samt udbudsmaterialets beskrivelser.