Bekanntmachung über Änderungen oder zusätzliche Angaben
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Städ- och hygienprodukter 2023
Referenznummer der Bekanntmachung: TF2023/114
II.1.2)CPV-Code Hauptteil33700000 Körperpflegeprodukte
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Enköpings kommun avser att upphandla ett ramavtal för att tillgodose kommunens behov av städ- och hygienprodukter.
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen avser städ- och hygienprodukter, i två (2) delområden.
I delområde 1, papper och plast ingår t.ex. pappershanddukar, plastpåsar, engångsartiklar m.m.
I delområde 2, Kem- och städprodukter ingår t.ex. rengöringsmedel, tvål och annat förbrukningsmaterial för kommunens städservice.
Om det i förfrågningsunderlaget anges produktnamn eller märken ska det endast ses som en del av beskrivningen av egenskaperna på produkten. Likvärdiga produkter godtas.Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen.