Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 162090-2023
Danmark-København: Virksomhedsrådgivning og administrativ rådgivning
2023/S 055-162090
Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale Operation & Maintenance
II.1.2)Hoved-CPV-kode
79410000 Virksomhedsrådgivning og administrativ rådgivning
II.1.4)Kort beskrivelse:
Metroselskabet I/S og Hovedstadens Letbane I/S (herefter benævnt Bygherren) har indgået rammeaftaler med flere aktører på en række fagområder.
Nærværende udbudsbekendtgørelse vedrører fagområdet Operation & Maintenance
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 150 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
79411000 Almindelig virksomhedsrådgivning
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
73210000 Konsulentvirksomhed inden for forskning
71311200 Rådgivning i forbindelse med transportsystemer
71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
71317210 Rådgivning i forbindelse med sundheds- og sikkerhedsfarer
71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
79411100 Rådgivning i forbindelse med virksomhedsudvikling
79418000 Rådgivning vedrørende indkøb
72224000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med projektstyring
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Metroselskabet I/S og Hovedstadens Letbane I/S (herefter benævnt Bygherren) har indgået rammeaftaler med flere aktører på en række tekniske fagområder:
• Civil Works
• Transportsystemer og Baneteknik
• Veje og Trafik
• Anlægsarbejder, design og udførelse (genudbydes nu som Civil Works)
• Baneteknik og transportsystemer (genudbydes nu som Transportsystemer og Baneteknik)
• Byplanlægning og strategisk Udvikling
• Trafikmodeller
• Trafik- og samfundsøkonomi
• Klimatilpasning (stormflod og skybrud)
• Landskabsarkitektur
• OHS
Hvert fagområde har været udbudt selvstændigt EU-udbud.
Nærværende udbudsbekendtgørelse vedrører fagområdet Operation & Maintenance, hvor opgaverne typisk indebærer rådgivning indenfor et eller flere af områderne A) Operation & Management, B) Research og Management og C) Teknisk Rådgivning.
Via denne rammeaftale kan der indgås aftale om løsning af opgaver med relation til fagområdet Operation & Maintenance.
Opgaver med teknisk rådgivning (område C) i faserne før Operation & Maintenance vil blive indkøbt via ovennævnte rammeaftaler på teknisk rådgivning eller selvstændige udbud/indkøb.
Rammeaftalen kan således anvendes i forbindelse med Bygherrens drift og vedligeholdelse af metro- og/eller letbanesystemer i drift, herunder assistance til reseacrh og strategifastlæggelse for et kommende EU-udbud af O&M kontrakten for metrolinje M1-M2 og M3-M4 samt assistance til gennemførelse af førnævnte udbud.
Rammeaftalen kan endvidere anvendes til indkøb af opgaver indenfor for Reseach & Management (område B) i faserne før Operation & Management.