Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
NDS E-393 Krossentreprenad dynamiskt inköpssystem
Referensnummer: E-393
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45000000 Anläggningsarbete
II.1.4)Kort beskrivning:
Entreprenaden omfattar krossning av entreprenadberg till färdig slutprodukt. Krossade fraktioner ska högas upp inom angivet arbetsplatsområde i samråd med ansvarig från arbetsledare på Masslogistikcenter. Krossning sker efter avrop och förnyad konkurrens med prissättning av aktuell mängd för krossning. Krossningen sker i kampanjer efter behov normalt en till två gånger per år beroende på inkommande bergmängder. Skut kan förekomma varför skutknackning ingår som en del av entreprenörens uppdrag.
Fraktioner som ska levereras efter krossning och avrop är följande:
• 0 - 150
• 0 - 63
• 0 - 32
• 0 - 16
Krossning kan även ske åt andra byggprojekt inom exploateringskontoret.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 8 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
14212100 Bokad sten och grus
14212110 Grus
14212200 Stenmaterial
14212210 Blandning av grus och sand
14212300 Bokad och krossad sten
14213100 Makadam
45000000 Anläggningsarbete
45100000 Förberedande anläggningsarbeten
45111290 Förarbeten till anläggningsarbeten
45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: