Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Etablering af dynamiske indkøbssystem — legepladser
II.1.2)Hoved-CPV-kode43325000 Udstyr til parker og legepladser
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det begrænsede udbud vedrører etablering af dynamisk indkøbssystem på udendørs lege-, fitness- og aktivitetsudstyr til Jysk Fællesindkøb: Mariagerfjord Kommune, Norddjurs Kommune, Rebild Kommune, Skanderborg Kommune, Skive Kommune, Syddjurs Kommune og Viborg Kommune For Rebild Kommunes vedkommende gælder følgende: Børne- og Ungeområdet er obligatoriske brugere af aftalen, alle andre områder kan benytte den frivilligt. Hvis en kommune ikke fra start har tilsluttet sig den enkelte delaftale, gøres der opmærksom på, at alle kommuner i Jysk Fællesindkøb har mulighed for at tilslutte sig aftalen hver for sig i løbet af aftaleperioden, herunder efterfølgende optionsperioder. Når en kommune først er tilsluttet aftalen, er denne kommuneforpligtet på lige fod med de øvrige deltagende kommuner. Det skal bemærkes, at kommuner, der ikke ved udbudsforretningens start har tilsluttet sig, ikke har pligt til at tilslutte sig, men udelukkende har mulighed herfor.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører dynamisk indkøbssystem på udendørs lege-, fitness- og aktivitetsudstyr til samtlige forvaltninger, afdelinger og institutioner, der ejes af ordregiver, herunder også selvejende institutioner, i det omfang det er muligt i henhold til gældende driftsoverenskomst. Udbuddet er opdelt i følgende delaftaler: Delaftale 1 — Udendørs lege-, fitness- og aktivitetsudstyr (Omvendt miniudbud) Miniudbud på understående område vil være med budget uden konkurrence på den samlede tilbudssum. Delaftale 1 omhandler alle former for udendørs lege-, fitness- og aktivitetsudstyr, og tilbehør som f.eks., men ikke begrænset til: · Traditionelle legeredskaber · Naturlegeredskaber · Solsejl · Bålhytter · Bord og bænke · Faldunderlag · Interaktive legepladser · Fitnessredskaber · Multibaner · Boldburer · Parkourbaner · Skaterudstyr. Estimeret omsætning årlig 5 300 000 DKK. Delaftale 2 — Udendørs lege-, fitness- og aktivitetsudstyr (Miniudbud) Miniudbud på understående område vil være uden budget med konkurrence på den samlede tilbudssum. Delaftale 2 omhandler alle former for udendørslege-, fitness- og aktivitetsudstyr, og tilbehør som f.eks., men ikke begrænset til: · Traditionelle legeredskaber· Naturlegeredskaber · Solsejl · Bålhytter · Bord og bænke · Faldunderlag · Interaktive legepladser ·Fitnessredskaber · Multibaner · Boldburer · Parcourbaner · Skaterudstyr. Estimeret omsætning årlig 1 325 000 DKK. Der kan deltages i én eller alle delaftaler (bilag 3). For nærmere beskrivelse af de udbudte delaftaler, herunder de mindstekrav der skal være opfyldt, henvises til kravspecifikationen (bilag 2), samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Den forventede omsætning for hver delaftale er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet og forventede aktivitetsændringer med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. Den forventede omsætning er således ikke bindende for ordregiver. Det udbudte dynamiske indkøbssystem har en løbetid på 10 år, med et opsigelsesvarsel på 3 måneder.