Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bygge og anlæg - 163109-2023
Danmark-København: Forberedelse af byggeplads
2023/S 055-163109
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
SST Svanemøllen Skybrudstunnel, FSK – Tidlige arbejder for byggepladsetablering
Sagsnr.: 24.02-07164
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45100000 Forberedelse af byggeplads
II.1.4)Kort beskrivelse:
BYGHERREN ønsker at etablere et større skybruds tunnelsystem, hvor udledning af regnvand til Øresund vil foregå ved en skakt/udløbsbygværk placeret på det nordlige molehoved ved Københavns Fiskerihavn.
Denne kontrakt omfatter etablering af byggeplads, adgangsvej, byggemodning, ledningsarbejder, hegn, marine arbejder og opfyldning med grus/sand materialer som forberedende arbejder for de efterfølgende arbejder med etablering af skakt/ udløbsbygværk.
Projektet udbydes som en totalentreprise, der blandt andet omfatter detailprojektering,
levering og færdiginstallation af fangedæmninger.
For arbejdsarealets indretning og adgangsvejen langs stendæmningen er der af BYGHERREN udført et projekt, baseret på krav og aftaler mellem BYGHERREN og Københavns Kommune, som entreprenøren skal arbejde videre fra.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45112000 Udgravning og fjernelse af jord
45112300 Opfyldning og landindvindingsarbejder
45112310 Opfyldning
45112600 Udgravning og opfyldning
45243500 Anlægsarbejde: kystsikring
45243600 Anlægsarbejde: kajmure
45244000 Arbejder til havs
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbudsbetingelserne pkt. 4.6 Ejerskab og vederlag
Tilbudsmaterialet med tilhørende bilag betragtes som BYGHERRENs ejendom, og det vil ikke blive returneret.
Tilbudsgiverne skal som en del af tilbuddet indlevere et projekteret design af indfatningsvægge til brug for evaluering i overensstemmelse med Udbudsbetingelserne pkt. 6.1.2 . Teknisk løsning for indfatningsvægge.
For så vidt angår det vindende tilbud, får BYGHERREN ejendomsret samt i alle sammenhænge vedrørende projektet for design af indfatningsvægge en tidsubestemt, vederlagsfri uindskrænket brugsret, herunder forandringsret, til alt det materiale, som tilbudsgiveren overgiver som en del af tilbuddet. Dette gælder, uanset om dette materiale fremstår i papirform, digitalt, på USB-stik eller på en hvilken som helst anden måde. BYGHERREN kan frit lade tredjemand bruge materialet i samme omfang, som BYGHERREN har ret til at bruge materialet. Brugsretten gælder også i forbindelse med andre opgaver.
BYGHERREN betaler vederlag for tilbudsmaterialet i følgende tilfælde:
Der gives et vederlag på DKK 500.000,- til hver tilbudsgiver, der indleverer et endeligt tilbud, hvor underkriteriet ”Teknisk løsning på udformning af fangedæmning” som minimum opnår 3 point.
For den vindende tilbudsgiver udgør de DKK 500.000,- delvis betaling forud af tilbudslistens post. 2.1.