Sociale og andre specifikke tjenesteydelser – offentlige kontrakter
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af virksomhedsrettede forløb til dagpengemodtagere/jobparate kontanthjælpsmodtagere med en videregående uddannelse
Sagsnr.: 137665
II.1.2)Hoved-CPV-kode80000000 Uddannelse og undervisning
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter levering af virksomhedsrettede forløb til dagpengemodtagere/jobparate kontanthjælpsmodtagere med en videregående uddannelse. Det virksomhedsrettede forløb skal være målrettet og intensivt i forhold til at understøtte kandidatens vej til hurtigst muligt at komme i varig, ordinær beskæftigelse.Formålet er, at kandidaten får konkret arbejdsmarkedserfaring via løsning af virksomheds-case, netværk mm. Forløbet skal derfor indeholde vejledning og opkvalificering jf. § 91 i lov om en aktiv beskæftigelsesindsats, der skal kombineres med virksomhedspraktik efter lov om aktiv beskæftigelsesindsats kap. 11.<br>
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 28 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)85312300 Vejledning og rådgivning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet omfatter levering af virksomhedsrettede forløb til dagpengemodtagere/jobparate kontanthjælpsmodtagere med en videregående uddannelse. Det virksomhedsrettede forløb skal være målrettet og intensivt i forhold til at understøtte kandidatens vej til hurtigst muligt at komme i varig, ordinær beskæftigelse. Formålet er, at kandidaten får konkret arbejdsmarkedserfaring via løsning af virksomheds-case, netværk mm. Forløbet skal derfor indeholde vejledning og opkvalificering jf. § 91 i lov om en aktiv beskæftigelsesindsats, der skal kombineres med virksomhedspraktik efter lov om aktiv beskæftigelsesindsats kap. 11.<br>