Services - 163224-2019
Finland-Helsinki: Research and development services and related consultancy services
2019/S 069-163224
Design contest notice
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Klash-haastekilpailu - Nuoret opintopolulle
II.1.2)Main CPV code
73000000 Research and development services and related consultancy services
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Klash on valtakunnallinen haastekilpailu ja ideakiihdyttämö, jossa haetaan uusia ratkaisuja kuntien määrittelemiin ongelmiin. Ratkaisut keskittyvät lisäämään ihmisten, ympäristön ja talouden hyvinvointia. Haastekilpailun järjestää Suomen Kuntaliitto ry.
Asiantuntijaraati valitsi syksyn 2018 aikana haastekilpailuun kolmen (3) eri kunnan esittämät ongelmat, jotka muotoiltiin ratkaistaviksi haasteiksi yhdessä valittujen kuntien kanssa. Jokaisen haasteen osalta järjestetään erillinen suunnittelukilpailu, jossa valitaan yksi (1) tai useampi toimija ratkaisemaan haastetta.
Tämä suunnittelukilpailu koskee "Nuoret opintopolulle" -haastetta. Lisätiedot haasteesta on kuvattu kilpailuohjelman kohdassa Haasteet, haaste 3.
www.klash.fi (Saatavilla 11.4.2019 alkaen.)
Kilpailu on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa kuntien haasteet avataan tiimeille. Jokaiseen haasteeseen valitaan enintään viisi (5) tiimiä, jotka pääsevät kehittämään ratkaisuehdotustaan eteenpäin yhteistyössä haastekilpailun järjestäjän, pilottikuntien ja mentoreiden kanssa.
Kilpailussa jatkoon päässeiden tiimien ratkaisuehdotuksista valitaan jokaisen haasteen osalta paras tai parhaat. Suomen Kuntaliitto voi tehdä hankintasopimuksen suunnittelukilpailun voittajan tai voittajien kanssa ja pilotoida ratkaisuja osana Kuntaliiton T&K-toimintaa. Tavoitteena on, että kilpailun kautta löydetyt ratkaisut ovat hyödynnettävissä mahdollisimman monessa suomalaisessa kunnassa.