Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 163310-2023
Schweden-Tyresö: Altenfürsorgeleistungen
2023/S 055-163310
Soziale und andere besondere Dienstleistungen – öffentliche Aufträge
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Vård och Omsorgsboende Tyresö kommun
Referenznummer der Bekanntmachung: 2023/KSUH 0027
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
85311100 Altenfürsorgeleistungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Tyresö kommun avser att upphandla vård och omsorgsplatser från 65 år i enlighet med upphandlingsdokumentet.
Upphandlingen avser permanenta vård- och omsorgsplatser för personer från 65 år, vilka är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens.
Upphandlingens omfattning
Upphandlingen omfattar 60 platser plus optionsplatser. Upphandlingen är uppdelad i tre delområden, där varje delområde utvärderas var för sig.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
85311000 Dienstleistungen im Sozialwesen in Verbindung mit Heimen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kort om upphandlingen
Upphandlingen avser permanenta vård- och omsorgsplatser för personer från 65 år, vilka är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens.Det ska vara möjlighet för Kommunen att omvandla vård och omsorgsplatser från somatiska sjukdomar till vård- och omsorgsplatser för boende med demenssjukdomar.
Delområdena ska ha följande inriktning:
Delområde A ska minst omfatta 40 platser inriktning 80 % DEMENS samt 20% SOMA.Anbudsgivaren kan offerera fler platser inklusive optionsplatser med inriktning SOMA eller DEMENS med möjlighet till att ändra inriktning vid behov. Fördelningen mellan tillkommande platser bör vara 80%SOMA och 20% DEMENS.
Maximalt antal platser inom delområdet är 55.
--------------------------------------------------
Delområde B ska minst omfatta 10 platser inriktning 20 % DEMENS samt 80% SOMA.Anbudsgivaren kan offerera fler platser inklusive optionsplatser med inriktning SOMA eller DEMENS med möjlighet att ändra inriktning vid behov. Fördelningen mellan tillkommande platser bör vara 20%SOMA och 80% DEMENS.
Maximalt antal platser 20.
Delområde C minst 10 platser inriktning SOMA med möjlighet att ändra inriktning.Anbudsgivaren kan offerera fler platser inklusive optionsplatser med inriktning SOMA eller DEMENS med möjlighet att ändra inriktning vid behov.
-----------------------------------------------
Anbudsgivaren ska till varje delområde ange antalet platser inklusive optionsplatser som kan ställas tillförfogande under respektive avsnitt 7-10 i detta dokument.
Mellan åren 2023 till och med 2037 beräknas behovet av vård och omsorgsplatser öka med omkring 90 platser.
Kommunen kan komma att teckna avtal med en eller flera utförare.
Anbudsgivaren kommer fortsättningsvis kallas utföraren.
Uppskattad omsättning
Uppskattat värde är ca 75 miljoner kr/år till detta tillkommer optioner om totalt ca 15 miljoner (årligen), uträkningen är baserad på Kommunens nuvarande kostnader för motsvarande tjänster. Kommunen förbinder sig inte att avropa angiven kvantitet. Värdet kan komma att förändras under avtalstiden.