II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Sähkönsuunnitteluun liittyvät asiantuntijapalvelut
Referenznummer der Bekanntmachung: MH 1916/2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena ovat sähkönsuunnitteluun liittyvät asiantuntijapalvelut, joita Tilaaja hankkii Puitejärjestelykaudella erillisillä Toimeksiannoilla erilaisiin ja erikokoisiin yksilöimättömiin maa- ja merituulivoimaa koskeviin hankkeisiin. Toimeksianto voi koskea myös aurinkoenergiaa. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteellä 1 Palvelukuvaus.
Hankinta on jaettu osa-alueisiin 1 -4.
1. Kokonaispalvelu, (palvelukuvauksen tehtävät 1. - 4.), 3 puitesopimustoimittajaa
2. Yleissuunnittelu ja voimajohdon luvitus (palvelukuvauksen tehtävät 2 ja 3), 2 puitesopimustoimittajaa
3. Esisuunnittelu (palvelukuvauksen tehtävät 1), 2 puitesopimustoimittajaa
4. Muut palvelut (palvelukuvauksen tehtävät 4), 2 puitesopimustoimittajaa
Osatarjoukset ovat sallittuja seuraavasti:
- Jos tarjoaja jättää tarjouksen osa-alueelle 1 Kokonaispalvelu, tarjoaja ei voi tarjota osa-alueisiin 2. - 4.
- Jos tarjoaja ei jätä tarjousta osa-alueelle 1 Kokonaispalvelu, tarjoaja voi jättää tarjouksen yhdelle tai useammalle osa-alueelle 2. - 4.
Puitejärjestelykausi on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta, jonka jälkeen Tilaajalla on oikeus kahteen (2) optiovuoteen.
Puitejärjestelyyn valitaan useampi toimittaja. Puitejärjestely ja sen toimintamalli on kuvattu tarkemmin liitteessä 4 Puitejärjestelyn toimintamalli.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
YLEISSUUNNITTELU JA VOIMAJOHDON LUVITUS
Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteeseen sisältyy liitteellä 1 Palvelukuvaus kuvatut tehtävät/tehtäväkokonaisuudet 2) Yleissuunnittelu ja 2) Voimajohdon luvitus.
Puitesopimusryhmään 1 valitaan kaksi (2) toimittajaa.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 3
Hankinnan kohteena ovat liitteellä 1 Palvelukuvaus kuvatut Esisuunnnittelun tehtävät/tehtäväkokonaisuudet.
Puitesopimusryhmään 3 valitaan kaksi (2) toimittajaa.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 4
Hankinnan kohteena ovat liitteellä 1 Palvelukuvaus kuvatut Muut palvelut tehtävät/tehtäväkokonaisuudet.
Puitesopimusryhmään 4 valitaan kaksi (2) toimittajaa.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 1
Hankinnan kohteeseen sisältyvät kaikki liitteellä 1 Palvelukuvaus kuvatut tehtävät/tehtäväkokonaisuudet (1. - 4.).
Puitesopimusryhmään 1 valitaan kolme (3) toimittajaa.