Előzetes igazolás:
ATnek a 321/2015. Korm. rendelet (továbbiakban: Kr.) II. Fejezetének megfelelően az EEKD benyújtásával kell előzetesen igazolnia, hogy megfelel az alkalmassági követelményeknek.
AK felhívja ATk figyelmét, hogy a 321/2015. Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése értelmében elfogadja a ATk EEKD-ba foglalt egyszerű nyilatkozatát az alkalmassági követelményeknek való megfelelés tekintetében, tehát ATnek csak arról kell nyilatkoznia, hogy megfelel az alkalmassági követelményeknek, azaz az EEKD IV. Részének α pontját kell kitöltenie, a további részeket nem.
Közös ajánlattétel esetén a közös ATk képviseletében a nyilatkozatot az ajánlatot benyújtó AT teszi meg.
Utólagos igazolás:
Az alkalmassági követelményekre vonatkozó igazolásokat az AK kifejezetten erre irányuló, külön felhívására szükséges benyújtani a Kbt. 69. § (4)–(6) bekezdésében foglaltak alapján, az alábbiak szerint:
M/1.
A Kbt. 69. §-a szerint a Kr. 21. § (2) bekezdésének a) pontja alapján: AT ismertesse a legfeljebb 8 éven belül megkezdett és 5 éven belül (60 hónapban) befejezett, a közbeszerzés tárgya szerinti legjelentősebb építési beruházásait a Kr. 22. § (3) bekezdése alapján a szerződést kötő másik fél által adott igazolással igazoltan.
Az igazolásnak tartalmaznia kell legalább:
— a szerződést kötő másik fél megnevezését,
— a teljesítés helyét,
— a kivitelezés tárgyát és főbb mennyiségi adatait az alkalmassági minimumkövetelmény szerinti tartalommal,
— a teljesítés idejét (a kezdés és befejezés ideje év, hónap és nap megjelölésével, külön feltüntetve a műszaki átadás-átvétel időpontját),
— azt, hogy a teljesítés az előírásoknak és a szerződésnek megfelelően történt-e.
Alkalmazandó a Kr. 22. § (5) bekezdés és a Kbt. 140. § (9) bekezdés.
M/2.
A 321/2015. Korm. rendelet 21. § (2) bekezdés b) pontja alapján csatolandó azoknak a szakembereknek a megnevezése, végzettségük, szakmai tapasztalatuk ismertetése és rendelkezésre állási nyilatkozatuk, akiket AT be kíván vonni a teljesítésbe.
A végzettség és szakmai gyakorlati idő feltételnek való megfelelés ellenőrzésére:
— ha a bemutatott szakember érvényes jogosultsága szerepel a szakmagyakorlási jogosultságot igazoló kamarai nyilvántartásban vagy szakértői névjegyzékben, úgy az előírt végzettség és szakmai gyakorlat feltételnek való megfelelést — a nyilvántartásba/névjegyzékbe vétel ténye által — AK ellenőrzi az illetékes szervezet (kamara) által vezetett nyilvántartásban (ez esetben a szakember végzettségét és szakmai gyakorlatát igazoló dokumentumok csatolása nem szükséges, ugyanakkor elvárás olyan adattartalom megadása, mely az ajánlatkérő számára az ellenőrzést lehetővé teszi [elektronikus elérési útvonal, vagy tagi azonosító megadása]),
— amennyiben a bemutatott szakember nem szerepel a nyilvántartásban, vagy az nem ellenőrizhető a nyilvántartáson keresztül, de a vonatkozó érvényes jogosultsággal bír, az előírt végzettség és szakmai gyakorlat feltételnek való megfelelés igazolásához a jogosultságot igazoló dokumentum egyszerű másolata nyújtandó be (ez esetben a szakember végzettségét és szakmai gyakorlatát igazoló dokumentumok csatolása nem szükséges),
— egyéb esetben az előírt végzettség és szakmai gyakorlat feltételnek való megfelelés — az adott jogosultság megszerzéséhez szükséges végzettség és szakmai gyakorlati idő — ellenőrzése a szakember által aláírt, a szakmai gyakorlati idő megállapíthatóságához szükséges részletezettségű önéletrajz és a végzettséget bizonyító dokumentum alapján történik.
Más tagállamban szerzett jogosultság esetében az érintett országban szerzett, a fentiekkel egyenértékű jogosultságot igazoló dokumentum magyar nyelvű fordítását szükséges csatolni.
A fenti alkalmassági követelményeknek a közös ATk együttesen is megfelelhetnek.
M/1. Alkalmatlan AT, amennyiben nem rendelkezik az eljárást megindító felhívás feladásának napjától visszafelé számított megelőző 5 év vonatkozásában (60 hónap; a vizsgált időszak alatt befejezett, de legfeljebb 96 hónapon belül megkezdett) sikeres műszaki átadás-átvétellel lezárt olyan magasépítési létesítmény minden alap-szakágra (építészet és tartószerkezet és épületvillamosság és épületgépészet) kiterjedő építésére és/vagy felújítására és/vagy átalakítására és/vagy rekonstrukciójára vonatkozó referenciával/referenciákkal, melynél
— a munkálatokkal érintett összes bruttó beépített szintterület elérte az 1 250 m2-t, és
— teljes akadálymentesítés, továbbá az épület belső területén akadálymentes felvonó fogadására alkalmas legalább 8,50 m belmagasságú liftakna valósult meg, akadálymentes személyfelvonó beszerelésével együtt.
Bruttó beépített szintterület alatt a következő értendő: az összes használati épületszint falakkal vagy egyéb külső határoló szerkezetekkel együtt számított alapterületi külső kontúrja által határolt alapterületek összesen.
Magasépítési létesítmény: olyan építési beruházás, amely olyan építmény létrehozására, felújítására, bővítésre vagy átalakítására irányul, amelynek a meghatározott rendeltetésétől függően a csatlakozó rendezett terepszint felett egy vagy több építményszintje létesül, és magában foglalja azon sajátos építményfajták körébe tartozó építmények létrehozását, felújítását vagy átalakítását is, amelyek a csatlakozó rendezett terepszint alatt az építmény rendeltetésszerű, biztonságos használatához elengedhetetlenek.
Teljes akadálymentesítés: az olyan akadálymentesítés, melynél minimálisan a közlekedési rendszer és vizesblokk (pl. WC, mosdó) az akadálymentesítési előírásoknak megfelelő kialakítása és infokommunikációs akadálymentesítés valósult meg.
A fenti referenciakövetelmények több szerződéssel is igazolhatóak.
M/2.) Alkalmatlan AT, amennyiben nem rendelkezik
M/2.1. legalább 1 fő szakemberrel, aki képzettsége és szakmai gyakorlata alapján megfelel a 266/2013 (VII.11.) Kormányrendelet 1. sz. melléklet IV. Felelős műszaki vezetés 1. rész általános építmények felelős műszaki vezetői szakterületek 4. pont építési szakterület MV-É (vagy azzal egyenértékű) jelölésű felelős műszaki vezetői kategóriára vonatkozó kamarai nyilvántartásba vételhez szükséges jogszabályi feltételeknek.
M/2.2. legalább 1 fő építménygépészeti műszaki vezető szakemberrel, aki a 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet szerinti MV-ÉG — vagy azzal egyenértékű — jogosultsággal vagy a jogosultság megszerzéséhez szükséges végzettséggel és szakmai gyakorlati idővel, rendelkezik.
M/2.3. legalább 1 fő építményvillamossági műszaki vezető szakemberrel, aki a 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet szerinti MV-ÉV — vagy azzal egyenértékű — jogosultsággal vagy a jogosultság megszerzéséhez szükséges végzettséggel és szakmai gyakorlati idővel, rendelkezik.
AK a nem Magyarországon letelepedett gazdasági szereplők esetén a letelepedés szerinti ország fenti jogosultsággal egyenértékű jogosultság meglétét vagy az egyenértékű jogosultság megszerzéséhez szükséges végzettség és szakmai gyakorlati idő meglétét írja elő alkalmassági feltételként.
Egy szakember több pozícióra is megjelölhető.