Dyrektywa 2004/18/WE
II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Inwazyjne gatunki obce — wyznaczenie priorytetów dotyczących działań zapobiegawczych w drodze skanowania otoczenia
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usługUsługi
Kategoria usług: nr 12: Usługi architektoniczne, inżynieryjne i zintegrowane usługi inżynieryjne; usługi urbanistyczne, architektury krajobrazu, związane z nimi usługi konsultacji naukowych i technicznych; usługi badań i analiz technicznych
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: poza siedzibą zamawiającego.
Kod NUTS
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
Inwazyjne gatunki obce (IAS) to gatunki przewożone z ich naturalnego środowiska przez bariery ekologiczne za sprawą działań człowieka, zadomawiające się i rozprzestrzeniające w nowym miejscu i niosące ze sobą negatywne skutki dla różnorodności biologicznej, społeczeństwa i gospodarki. Według szacunków IAS w okresie ostatnich 20 lat związane z nimi koszty dla UE wynosiły co najmniej 12 000 000 000 EUR rocznie, natomiast koszty wyrządzanych szkód cały czas rosną. Aby skutecznie rozwiązać problemy związane z IAS, Komisja zaproponowała specjalny akt prawny, mający na celu zapobieganie przedostawaniu się IAS, stworzenie systemu wczesnego ostrzegania oraz szybkie reagowanie i skuteczniejsze zarządzanie IAS, które już się zadomowiły i rozprzestrzeniły.
Wybrana metoda dąży do nadania pierwszeństwa działaniom wobec wspólnego zestawu gatunków uważanych za przedmiot zainteresowania UE, ze względu na rozmiary ich oddziaływania, na podstawie ocen ryzyka. Biorąc pod uwagę, że nowe IAS ciągle wkraczają do UE, wykaz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Unii będzie musiał mieć charakter dynamiczny, zdolny do adaptacji do ewoluującej sytuacji, a dzięki temu zdolny do sprostania przyszłym wyzwaniom. Ponadto należy koncentrować się przede wszystkim na zapobieganiu.
W związku z tym badanie ma na celu utworzenie koniecznych ram metodologicznych umożliwiających wybór potencjalnego IAS (skanowanie otoczenia) w celu monitorowania przyszłych głównych zagrożeń dla Unii, z myślą o wyznaczeniu priorytetów przyszłych ocen ryzyka dotyczących potencjalnie najgorszych inwazyjnych gatunków obcych. Badanie to będzie wykraczać poza istniejące prace dotyczące oceny ryzyka i stworzy warunki dla przyszłych prac zapobiegawczych.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)90700000 Usługi środowiska naturalnego
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Czas trwania pojedynczej umowy wynosi 9 miesięcy.
Szacunkowa wartość bez VAT:
Zakres: między 85 000 i 100 000 EUR
II.2.2)Informacje o opcjachOpcje: nie