2. Възложителят прилага задължителните основания за отстраняване, предвидени в ЗОП. До участие се допускат
всички участници, за които не са налице обстоятелствата по чл. 54, ал.1, чл.55, ал.1, т. 5 от ЗОП и обстоятелствата
по чл. 107 от ЗОП, както и за които не са налице:- забраните за участие в процедури за обществени поръчки по
чл.3, т. 8, включително във връзка с чл. 4 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата,
регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни
собственици-забраните за участие в процедури за обществени поръчки по чл. 69 от ЗПКОНПИ. В тази връзка при
подаване на офертата участниците декларират в ЕЕДОП, че за тях не са налице обстоятелствата по чл. 54, ал.1,
чл.55, ал.1, т. 5 от ЗОП, както и че за тях не са налице цитираните забрани по ЗИФОДРЮПДРКЛТДС и по ЗПКОНПИ за участие в процедура по обществени поръчки по ЗОП и нормативните актове по прилагането му. Липсата на
горепосочените обстоятелства по ЗИФОДРЮПДРКЛТДС и по ЗПКОНПИ, които са свързани с националните
основания за отстраняване, се декларира в ЕЕДОП в полето „Прилагат ли се специфичните национални основания
за изключване“. Отговор „не“ се отнася за всички обстоятелства. При отговор „да“ лицето трябва да посочи
конкретното обстоятелство, както и евентуално предприетите мерки за надеждност. Преди подписване на
договора участниците представят предвидените в ЗОП и ППЗОП документи за удостоверяване липсата на
упоменатите обстоятелства. Съгласно Регламент (ЕС)2022/576 на Съвета от 08.04.2022г. към офертата си
участниците следва да попълнят декларация – образец №9
5. Гаранциите, определени от възложителя с обявлението за откриване на процедурата са, както следва:
Възложителя изисква гаранция, обезпечаваща изпълнението на договора, в размер на 1% от стойността на
договора без ДДС. Гаранцията за изпълнение се представя от определения изпълнител в една от формите,
предвидени в ЗОП.