Fournitures - 172293-2023
Suède-Jönköping: Produits alimentaires divers
2023/S 058-172293
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Fournitures
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Livsmedel - Frukt, grönsaker, potatis och ägg
Numéro de référence: RJL 2022/2099
II.1.2)Code CPV principal
15800000 Produits alimentaires divers
II.1.4)Description succincte:
Frukt, grönsaker, potatis och ägg
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
03142500 Œufs
03212100 Pommes de terre
03220000 Légumes, fruits et noix
03222000 Fruits et fruits à coque
II.2.4)Description des prestations:
Omfattning
Uppdraget avser Frukt, grönsaker, potatis och ägg. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och även i Bilaga Anbudsformulär.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-06-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 16 000 000 kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 22 000 000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.