Tjenesteydelser - 173145-2023
Danmark-Haderslev: Bortskaffelse og behandling af affald
2023/S 059-173145
Forhåndsmeddelelse
Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Markedsdialog om behandling og afsætning af beton og tegl
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
II.1.4)Kort beskrivelse:
Markedsdialog om behandling og afsætning af beton og tegl.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Provas – Haderslev Affald A/S har et behov for at få modtaget og behandlet fraktionen beton og tegl. Fraktionerne er inddelt i følgende:
- Beton
- Beton/tegl som restfraktion
Modtagelse og behandling af tegl og beton fra genbrugspladserne i Haderslev Kommune. Opgaven består i, at leverandøren skal modtage og behandle beton og beton/tegl som restfraktion. Transporten fra genbrugspladserne i Haderslev Kommune er ikke omfattet af opgaven.
Tegl og beton adskilles på følgende måde på genbrugspladserne:
Betonfraktionen består af: Beton, cement, cement tagsten, skifer, natursten, granit.
Teglfraktionen består af: Tegl, mursten, leca, gasbeton, rester af spanske vægge/lofter uden strå.
Fraktionerne opbevares i plansiloer hvorfra de læsses i containere til transport.
oooOOOooo
Provas – Haderslev Affald A/S påtænker i den nærmeste fremtid at udbyde behandling og afsætning af beton og tegl. Se venligst vedhæftet materiale, som kan findes i linket under Del I, afsnit I.3).
Provas – Haderslev Affald A/S forventer at udbyde kontrakten i overensstemmelse med udbudslovens regler herom.
Som en del af forberedelsen til udbudsprocessen, gennemføres denne markedsdialog, hvor Provas – Haderslev Affald A/S vil indhente den nødvendige information/viden om den udbudte genstand fra relevante aktører på markedet.
De indkomne oplysninger vil i væsentlig grad indgå i tilrettelæggelsen af den samlede udbudsproces, ligesom oplysningerne konkret vil blive anvendt i udarbejdelsen af udbudsmaterialet.
Leverandørens besvarelse skal være Provas-Haderslev i hænde senest d. 31. marts 2023, kl. 10:00 via udbudsportalen
Provas – Haderslev Affald A/S håber på jeres bidrag til udbudsmaterialet.
På baggrunden af kvaliteten af besvarelsen vil den videre markedsdialog enten ske skriftligt, via Teams eller via en markedsdialog på Provas – Haderslev A/S lokation.
Hvis deltagelse i en markedsdialog har interesse, skal tilmelding ske senest den 31. marts 2023 til Ivan Smedegaard Meic på ism@ikudbud.com, herunder om der er en bestemt dag, der foretrækkes til markedsdialog. Leverandøren anmodes også om at angive en kontaktperson til efterfølgende dialog.