Direktiivi 2004/18/EY
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
Pilvilaskennan taloudellisten vaikutusten mittaamista Euroopassa koskeva tutkimus – SMART 2014/0031
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 11: Liikkeenjohdon konsulttipalvelut [6] ja niihin liittyvät palvelut
Pääasiallinen toteutus-, toimitus- tai suorituspaikka: sopimusosapuolen toimitilat.
NUTS-koodi
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista)
Tutkimuksella on seuraavat kaksi tavoitetta:
i) käynnissä olevien toimenpiteiden arviointi (eli arvioidaan, saavutetaanko tämänhetkisillä poliittisilla toimenpiteillä mittareita koskevissa asiakirjoissa (”metrics fiches”) määritetyt määrälliset tavoitteet tai poliittiset tavoitteet) ja
ii) kaikkien tulevien politiikkojen kehittämisen tukeminen.
Näiden tavoitteiden saavuttamiseksi konsulttien on hyödynnettävä Eurostatin pilvilaskentaa koskevan erityismoduulin tuloksia ja toimitettava täydentäviä tietoja (moduulin laajuuden rajallisuuden huomioon ottaen), jotta voidaan muodostaa kokonaiskuva pilvipalvelujen käyttöönotosta (mukaan luettuna yksityiskohtainen alakohtainen analyysi). Lisäksi on toimitettava tietoja pilvipalvelujen käyttöönotosta koko Euroopassa sekä pilvipalvelujen omaksumisen makro- ja mikrotaloudellisesta vaikutuksesta.
Tuloksia käytetään osana pilvipalveluihin liittyvän tiedon keräämiseen sovellettavaa lähestymistapaa, jonka avulla voidaan parhaiten hyödyntää aikaisempia ja suunniteltuja tiedonkeräämistoimia ja näin ollen toimittaa tietoja pilvipalveluja koskevista suuntauksista (vuosina 2012–2015) eikä vain yksittäisistä tapauksista. Tähän sisältyy aiempia toimia, kuten vuoden 2011 IDC-tutkimus, ”kevyt” pilvipalvelujen käyttöönottoon liittyvä pyrkimys vuonna 2013 sekä Eurostatin pilvilaskentaa koskeva erityismoduuli vuonna 2014.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)79419000 Evaluointineuvontapalvelut, 73220000 Kehitystoiminnan konsulttipalvelut
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:
Enimmäisarvo: 150 000 euroa.
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei
Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Usluge - 173873-2014
Prikaži smanjeni prikaz
Belgija-Bruxelles: Studija o mjerenju ekonomskog učinka „računalstva u oblaku” u Europi — SMART 2014/0031
2014/S 100-173873
Poziv na nadmetanje
Usluge
II.1)Opis
II.1.1)Naziv predmeta nabave koji je dodijelio javni naručitelj:
Studija o mjerenju ekonomskog učinka „računalstva u oblaku” u Europi — SMART 2014/0031
II.1.2)Vrsta ugovora i mjesto izvođenja radova, isporuke robe ili pružanja usluga
Kategorija usluge br. 11: Usluge savjetovanja u menadžmentu (6) i srodne usluge
Glavno mjesto ili lokacija radova, isporuke robe ili pružanja usluga: Objekti izvoditelja.
NUTS kod
II.1.4)Podaci o okvirnom sporazumu
II.1.5)Kratak opis ugovora ili nabave(a)
Studija ima 2 cilja:
i) ocjenjivanje aktualnih mjera — odnosno, ocjenjivanje jesu li ostvareni kvantitativni ciljevi koji čine dio metričkog sažetka, kao i politički ciljevi zajedno s aktualnim političkim mjerama; i
ii) podrška razvoju svih budućih politika.
Kako bi se ispunili ti ciljevi, konzultanti će nadograditi rezultate Eurostatovog posebnog modula o „računalstvu u oblaku”, dati dodatne podatke s obzirom na ograničeni opseg kako bi se dobila jasna predodžba razvoja „računalstva u oblaku”, uključujući detaljnu analizu sektora, kao i pružiti podatke o razvoju „računalstva u oblaku” diljem Europe te makro i mikroekonomske učinke usvajanja „računalstva u oblaku”.
Rezultati će biti dio pristupa zbirci podataka o „računalstvu u oblaku” koji pružaju najbolje parove između prethodnih i planiranih nastojanja u prikupljanju podataka te pružaju informacije o trendovima iz „računalstva u oblaku” (2012.–2015.), radije nego niz trenutačnih podataka. Oni bi obuhvaćali prethodna nastojanja poput studije IDC iz 2011., „manji” napor za uvođenje „računalstva u oblaku” u 2013., kao i Eurostatov poseban modul o „računalstvu u oblaku” iz 2014.
II.1.6)Jedinstveni rječnik javne nabave (CPV)
79419000 Usluge savjetovanja na području ocjenjivanja, 73220000 Usluge savjetovanja na području razvoja
II.2)Količina ili opseg predmeta nabave
II.2.1)Ukupna količina ili opseg:
Najveća vrijednost: 150 000 EUR.
II.2.2)Podaci o opcijama
Opcije: ne
Directive 2004/18/EC
II.1)Description
II.1.1)Title attributed to the contract by the contracting authority:
Study on measuring the economic impact of cloud computing in Europe — SMART 2014/0031.
II.1.2)Type of contract and location of works, place of delivery or of performanceServices
Service category No 11: Management consulting services [6] and related services
Main site or location of works, place of delivery or of performance: Contractor's premises.
NUTS code
II.1.4)Information on framework agreement
II.1.5)Short description of the contract or purchase(s)
The study would have 2 objectives:
i) evaluation of ongoing measures — i.e. evaluate whether the quantitative targets that are part of the metrics fiches as well as policy goals are being achieved with current policy measures; and
ii) supporting the development of any future policy.
In order to meet these objectives, the consultants would build upon the results of the Eurostat special module on cloud, provide complementary data given its limited scope in order to have a full picture of cloud take-up, including a detailed sector analysis, as well as provide data on cloud take-up across Europe, and macro- and micro-economic impact of cloud adoption.
The results would be part of an approach to cloud data collection that provides the best match between prior and planned data collection efforts and thus of providing information on cloud trends (2012–2015) rather than a set of snapshots. They would include previous efforts, such as the 2011 IDC study, the 'light' effort on cloud take-up in 2013 as well as the Eurostat special module on cloud in 2014.
II.1.6)Common procurement vocabulary (CPV)79419000 Evaluation consultancy services, 73220000 Development consultancy services
II.2)Quantity or scope of the contract
II.2.1)Total quantity or scope:
Maximum value: 150 000 EUR.
II.2.2)Information about optionsOptions: no
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Smernica 2004/18/ES
II.1.1)Názov pridelený zákazke verejným obstarávateľom:
Štúdia o meraní hospodárskeho vplyvu cloud computingu v Európe – SMART 2014/0031.
II.1.2)Druh zákazky a miesto uskutočňovania prác, dodania tovarov alebo poskytovania služiebSlužby
Kategória služieb č. 11: Poradenské služby v oblasti riadenia [6] a s nimi súvisiace služby
Hlavné miesto alebo lokalita uskutočňovania prác, dodania tovarov alebo poskytovania služieb: Priestory dodávateľa.
Kód NUTS
II.1.4)Informácie o rámcovej dohode
II.1.5)Stručný opis zákazky alebo nákupu (nákupov)
Štúdia má 2 ciele:
i) hodnotenie prebiehajúcich opatrení – t. j. hodnotenie toho, či sa súčasnými politickými opatreniami dosiahli kvantitatívne ciele, ktoré sú súčasťou výkazov o metrike, ako aj politické ciele a
ii) podpora pre rozvoj akejkoľvek budúcej politiky.
Aby boli tieto ciele splnené, poradcovia budú vychádzať z výsledkov špeciálneho modulu Eurostatu týkajúceho sa cloudu, poskytnú doplnkové údaje vzhľadom na ich obmedzený rozsah s cieľom získať kompletný obraz o zavedení cloudu vrátane podrobnej analýzy sektoru, a zároveň poskytnú údaje o zavádzaní cloudu v Európe a o makro a mikroekonomickom vplyve prijatia cloudu.
Výsledky by boli súčasťou prístupu k zberu údajov o cloude, ktorý poskytuje najlepšiu zhodu medzi predchádzajúcim a plánovaným úsilím zozbierať údaje a takto poskytne informácie o trendoch týkajúcich sa cloudu (2012 – 2015) ako len súbor náčrtov. Zahŕňali by predchádzajúce úsilie, ako je štúdia IDC z roku 2011, úsilie „svetlo“ o zavedení cloudu v roku 2013, ako aj špeciálny modul Eurostatu týkajúci sa cloudu v roku 2014.
II.1.6)Spoločný slovník obstarávania (CPV)79419000 Hodnotiace konzultačné služby, 73220000 Poradenské služby pre vývoj
II.2)Množstvo alebo rozsah zmluvy
II.2.1)Celkové množstvo alebo rozsah:
Maximálna hodnota: 150 000 EUR.
II.2.2)Informácie o opciáchOpcie: nie