Bygge og anlæg - 180713-2020
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2020/S 076-180713
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Ramning af prøvepæle i Lerbjerg og Laurbjerg
Sagsnr.: A0052bro Ramning af prøvepæle
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I forbindelse med etableringen af en ny bro over banen i Lerbjerg for overføring af Lyngåvej og i Laurbjerg for overføring af Bidstrupvej skal vejanlægget udføres ved et spredt pæledæk og broerne funderes på pæle. Pæle forventes at skulle rammes med spids i sand. Nærværende entreprise vedrører ramning af prøvepæle i forbindelse hermed. Prøvepælene udføres som præfabrikerede jernbetonpæle i dimension 30 x 30 cm.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner
45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg
90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord
98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: