Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
G02 - Ανάπτυξη ενός κοινού ευρωπαϊκού χώρου δεδομένων για την πολιτιστική κληρονομιά
Αριθμός αναφοράς: CNECT/LUX/2021/OP/0070
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV72314000 Υπηρεσίες συλλογής και διαταξινόμησης δεδομένων
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο παρών διαγωνισμός θα αναπτύξει τον κοινό ευρωπαϊκό χώρο δεδομένων για την πολιτιστική κληρονομιά, για την υποστήριξη του ψηφιακού μετασχηματισμού του πολιτιστικού τομέα της Ευρώπης. Θα προωθήσει τη δημιουργία και την επαναχρησιμοποίηση περιεχομένου σε διάφορους τομείς, με αξία για την οικονομία και την κοινωνία.
Ο χώρος δεδομένων θα συνδεθεί με σχετικές ευρωπαϊκές, εθνικές και περιφερειακές πρωτοβουλίες και πλατφόρμες για την παροχή διαλειτουργικής πρόσβασης σε δεδομένα πολιτιστικής κληρονομιάς στην Ευρώπη. Θα βασιστεί στην τρέχουσα υποδομή ψηφιακών υπηρεσιών (DSI) και στη στρατηγική Europeana 2020-2025.
Οι στόχοι είναι οι εξής:
— διευκόλυνση της ανάπτυξης ικανοτήτων στον τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς,
— διάθεση συνόλων δεδομένων υψηλής αξίας, ιδίως 3D, για επιστημονική έρευνα, διατήρηση, αποκατάσταση, επαναχρησιμοποίηση σε καινοτόμες εφαρμογές,
— διευκόλυνση της εύκολης πρόσβασης σε πολιτιστικό περιεχόμενο, επιτρέποντας στους ενδιαφερόμενους φορείς να χρησιμοποιούν και να επωφελούνται από αυτόν τον χώρο δεδομένων,
— δημιουργία ψηφιακών ευκαιριών για το κοινό, από τις εικονικές επισκέψεις έως την αναπαραγωγή ιστορικών θεμάτων και την εκπαίδευση επ΄αυτών.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 30 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV72314000 Υπηρεσίες συλλογής και διαταξινόμησης δεδομένων
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης: II.2.5)Κριτήρια ανάθεσηςΗ τιμή δεν είναι το μόνο κριτήριο ανάθεσης και όλα τα κριτήρια ορίζονται μόνο στα έγγραφα της σύμβασης
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
G02 - Deployment of a Common European Data Space for Cultural Heritage
II.1.2)Main CPV code72314000 Data collection and collation services
II.1.4)Short description:
This tender will deploy the common European data space for cultural heritage, to support the digital transformation of Europe’s cultural sector. It will foster the creation and reuse of content in various sectors, with value for the economy and society.
The data space will link to relevant European, national and regional initiatives and platforms to provide interoperable access to cultural heritage data in Europe. It will build on the current Europeana DSI and the Europeana Strategy 2020-2025.
The objectives are:
— to facilitate capacity building in the cultural heritage sector;
— to make high-value datasets, in particular 3D, available for scientific research, preservation, restoration, re-use in innovative applications;
— to enable easy access to cultural content, allowing stakeholders to use and benefit from this data space;
— to create digital opportunities for the public, from virtual visits to history reconstruction and education.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 30 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)72314000 Data collection and collation services
II.2.4)Description of the procurement: II.2.5)Award criteriaPrice is not the only award criterion and all criteria are stated only in the procurement documents