Dienstleistungen - 185014-2021
Rumänien-Baia Mare: Reinigungsdienste
2021/S 073-185014
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Servicii de curăţenie şi întreţinere în spaţiile sediilor şi pieţelor Primăriei Municipiului Baia Mare
Referenznummer der Bekanntmachung: 3627692/2020
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90910000 Reinigungsdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Obiectul achiziţiei îl constituie prestarea serviciilor de curătenie si întreţinere, cu asigurare de personal şi materiale, pentru imobilele deţinute în prezent de autoritatea contractantă pe perioada derulării acordului-cadru:
1. sediu Primaria Baia Mare, Str. Gh. Sincai nr. 37;
2. Politia Locala, Str. 8 Martie nr. 2;
3. Casa Casatoriilor, Str. Minerilor nr 11;
4. Birou agricol si fond locativ, Str. Independentei nr. 2C;
5. cladirea Milenium I, Str. Vasile Lucaciu nr. 2;
6. caldirea Milenium II, Piaţa Libertatii nr. 17;
7. cladirea Milenium III, Piaţa Libertatii nr. 15;
8. Colonia Pictorilor, Str. Victoriei nr. 21;
9. imobil Tineretului, Str. Tineretului nr. 2;
10. Turnul Stefan, Piata Cetatii, punct info;
11. Piaţa Izvoarelor, Str. Izvoarelor nr. 1;
12. Piaţa Albina, Str. Alexandru Odobescu nr. 1;
13. Piaţa Obor, Str. Oborului;
14. Piaţa Aleea Neptun, Aleea Neptun, nr. 4;
15. Piaţa Bilaşcu, Str. Gheorghe Bilaşcu nr. 15.
Numărul imobilelor (locaţiile primăriei) şi pieţelor, poate varia în funcţie de necesităţile achizitorului, apărute pe parcursul derulării acordului-cadru.
Scopul acodului-cadru și a contractelor subsecvente va fi de prestare servicii, cum rezultă de altfel și din caietul de sarcini.
Scopul acordului-cadru îl reprezintă stabilirea elementelor/condițiilor esențiale care vor guverna contractele de prestare servicii subsecvente ce urmează a fi atribuite pe durata derulării prezentului acord-cadru.
Contractele subsecvente ce urmează a fi atribuite au ca obiect servicii de curăţenie şi întreţinere în spaţiile sediilor şi pieţelor Primăriei Baia Mare, pentru care se încheie fiecare contract subsecvent.
Se vor putea solicita clarificări cu cel mult 20 de zile anterior datei-limita de depunere oferte.
Se va răspunde la clarificări cu cel puțin 10 zile înainte de data-limită de depunere oferte.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 10 304 064.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Contractele subsecvente ce urmează a fi atribuite au ca obiect servicii de curăţenie şi întreţinere în spaţiile sediilor şi pieţelor Primăriei Baia Mare, pentru care se încheie fiecare contract subsecvent. Serviciile ce urmează a fi achiziţionate sunt prezentate în caietul de sarcini şi anexele aferente acestuia.
Durata pentru care se încheie acordul-cadru pentru prezenta achiziţie a municipiului Baia Mare este de maxim 4 ani (patru ani) calendaristici.
Cantităţile estimate minime şi maxime care se vor achiziţiona pe durata întregului acord-cadru sunt prevăzute în cadrul formularului nr. 8 Propunerea Tehnică.
Cantităţile estimate minime şi maxime care se vor achiziţiona în cadrul celui mai mare contract subsecvent se regăsesc în cadrul formularului nr. 8 Propunerea Tehnică.
Acordul cadru va fi încheiat cu un singur operator economic, având în vedere că această procedură presupune încheierea unui contract ferm pentru servicii de curăţenie considerăm că este suficient un singur operator economic cu atât mai mult cu cât acesta trebuie să facă o serie de investiţii cu echipamentele adecvate iar personalul prestator trebuie să fie stabil şi să-şi cunoască ferm îndatoririle specificie direcţiei/serviciului/imobilului la care este repartizat.
Valoarea totală estimată a acordului-cadru, pe 4 ani: maxim 10.304.064,00 RON, fără TVA.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se va încheia pe durata de derulare a acordului-cadru: maxim 2.576.016,00 RON fără TVA.