Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale på smede/svejsearbejde til Lille Torup Gaslager
Sagsnr.: 22/02745
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71550000 Smedearbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Gas Storage Denmark ønsker med denne rammeaftale at have mulighed for at anskaffe ydelser, hvorunder leverandøren påtager sig at stille kvalificeret mandskab, materiale og udstyr (herunder køretøjer) til rådighed til udførelse af bl.a.: - Svejsning - Montage af stål- og PE-rør, tanke og beholdere med mere til naturgas og brine - NDE - Inspektion samt tryk- og lækagetest - Dokumentation Aftalen omfatter arbejder i forbindelse med drift og projekter på Lille Torup Gaslager med tilhørende lokationer. Aftalen er en rammeaftale med en enkelt leverandør og har en varighed på 8 år. For yderligere detaljer vedrørende anskaffelsen henvises til de til udbudsmaterialet tilhørende bilag, herunder Bilag 2: Ydelsesbeskrivelse (dok. nr. 22/02745-1).
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 40 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
44161100 Gasrørledninger
44164200 Rørsystem
50514300 Reparation af rørledningssystemer
76000000 Virksomhed med relation til olie- og gasindustrien
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Gas Storage Denmark ønsker med denne rammeaftale at have mulighed for at anskaffe ydelser, hvorunder leverandøren påtager sig at stille kvalificeret mandskab, materiale og udstyr (herunder køretøjer) til rådighed til udførelse af bl.a.:
- Svejsning
- Montage af stål- og PE-rør, tanke og beholdere m.m. til naturgas og brine
- NDE
- Inspektion samt tryk- og lækagetest
- Dokumentation
Aftalen omfatter arbejder i forbindelse med drift og projekter på Lille Torup Gaslager med tilhørende lokationer. Aftalen er en rammeaftale med en enkelt leverandør og har en varighed på 8 år.
Naturgaslageret i Lille Torup består af syv saltkaverner og et procesanlæg med kompressoranlæg, filtre mm. I forbindelse med drift, projekter og vedligehold er der jævnligt brug for rørarbejde.
For yderligere detaljer vedrørende anskaffelsen henvises til de til udbudsmaterialet tilhørende bilag, herunder Bilag 2: Ydelsesbeskrivelse (dok. nr. 22/02745-1).