Fournitures - 185300-2023
Roumanie-Vatra Dornei: Logiciels et systèmes d'information
2023/S 062-185300
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Fournitures
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Achiziția de „Module informatice front-office și back-office pentru simplificarea procedurilor administrative vizând competențe exclusive” în cadrul proiectului „Management performant și proceduri simplificate pentru competențele exclusive la nivelul Municipiului Vatra Dornei”
Numéro de référence: 7467268/2022/07
II.1.2)Code CPV principal
48000000 Logiciels et systèmes d'information
II.1.4)Description succincte:
Obiectul general al proiectului: continuarea măsurilor de consolidare a capacitații instituționale și eficientizarea activității la nivelul Primăriei Municipiului Vatra Dornei, prin introducerea utilizării de instrumente de management al calității și performanței în administrația publică locală, în concordanță cu Planul de acțiuni pentru implementarea etapizată a managementului calității în autorități și instituții publice 2016-2020, respectiv CAF (Cadrul Comun de Autoevaluare a modului de funcționarea instituțiilor publice) și BSC (Balanced Scorecard – sistem de management strategic), și extinderea măsurilor de simplificare a procedurilor administrative și reducerea birocrației pentru cetățeni, implementând măsuri din perspectiva back- office (adaptarea procedurilor interne de lucru, digitalizarea arhivelor) și front-office pentru serviciile publice furnizate, aferente competențelor exclusive ale primăriei.
Obiectivele specifice ale contractului sunt:
OS1. Introducerea utilizării de instrumente de management al calității și performanței în administrația publică locală, în concordanță cu Planul de acțiuni pentru implementarea etapizată a managementului calității în autorități și instituții publice 2016- 2020, respectiv CAF si BSC – aferente Rezultatului de program 2.
OS2. Extindere măsuri de simplificare pentru cetățeni conform Planului integrat pentru simplificarea procedurilor administrative aplicabile cetățenilor din perspectiva front-office și BackOffice pentru serviciile publice furnizate, aferente competențelor exclusive ale primăriei. În acest sens, este avută în vedere achiziția și implementarea unor module informatice noi care vor acoperi necesitățile instituției pentru servicii electronice complete vizând competențele exclusive ale primăriei. Modulele informatice care vor fi achiziționate vor viza atât zona de front Office, cât si de back-office și vor fi asigura interoperabilitatea și integrarea cu celelalte sisteme informatice ale primăriei. Soluțiile pentru servicii electronice aferente competențelor exclusive ale primăriei vor respecta principiile:
• one stop shop pentru livrarea de servicii publice electronice;
• utilizarea inteligentă a informațiilor disponibile prin aplicarea principiului înregistrării "o singură dată "a datelor – conceptul de identitate electronică a cetățeanului;
• spațiul privat virtual al cetățeanului în relația cu primăria – aferente Rezultatului de program 3 (competențe exclusive).
OS3. Dezvoltarea cunoștințelor și abilităților personalului din cadrul Primăriei Municipiului Vatra Dornei, în vederea sprijinirii măsurilor vizate de proiect. Este avută în vedere formarea/instruirea, evaluarea/testarea și certificarea competentelor/cunoștințelor dobândite pentru 90 de persoane (personal de conducere, de execuție și aleși locali), din care 15 de persoane pentru BSC si 45 de persoane pentru CAF, precum și 30 de persoane, din cadrul grupului țintă, în ceea ce privește utilizarea soluțiilor informatice implementate în cadrul proiectului – aferente Rezultatului de program 5.
Durata contractului este de 10 luni.
Note:
* Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare cu 14 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, în măsura în care solicitările sunt transmise în termenul precizat la cap. I.1. (20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor)
** Specificațiile tehnice care indică o anumită origine, sursă, producție, un procedeu special, o marcă de fabricație sau de comerț, un standard, un brevet de invenție, o licență de fabricație, sunt menționate doar pentru identificarea cu ușurință a tipului de produs și nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse. Aceste specificații vor fi considerate ca având mențiunea „sau echivalent”.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
32420000 Matériel de réseau
48820000 Serveurs
72500000 Services informatiques
80530000 Services de formation professionnelle
II.2.4)Description des prestations:
Toate drepturile patrimoniale de autor asupra tuturor sistemelor/livrabilelor create de către contractant aferente produsului sau serviciului livrat se transferă către autoritatea contractantă.