Marché de travaux - 185540-2023
Roumanie-Craiova: Sous-station de transformation
2023/S 062-185540
Avis d'attribution de marché – secteurs spéciaux
Résultats de la procédure de marché
Travaux
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
“Stația de 220 kV Ostrovu Mare”-lot 1, “LEA 220 kV dublu circuit Ostrovu Mare – RET-Etapa I”-lot 2
Numéro de référence: 13328043/2022/27360, 13328043/2022/27359
II.1.2)Code CPV principal
45232221 Sous-station de transformation
II.1.4)Description succincte:
Lot 1 -Statia de 220 kV Ostrovu MAre
Analiza energetică a zonei Porţile de Fier I, Cetate, Calafat, Halânga si Porţile de Fier II - Gogoşu a scos în evidenta necesitatea schimbării soluţiei de evacuare a energiei produse în CHE Porţile de Fier II către S.E.N. prin realizarea unei staţii noi de
conexiuni 220 kV langa stația CHE Porţile de Fier II, racordată printr-o LEA de 220 kV d.c. (dublu circuit) nouă, la LEA 220 kV d.c.
existentă Porţile de Fier I – Cetate (circuitul 1). Aceasta presupune realizarea unei stații noi de 220/110 kV, în conformitate cu cerințele CNTEE Transelectrica SA privind instalațiile primare și secundare. Stația 220kV Ostrovu Mare va fi amplasată în judetul Mehedinti, lângă stația existentă 110/20/6 kV Ostrovu Mare aparținând SC Hidroelectrica SA, care se găsește în imediata vecinătate a CHE Portile de Fier II. Terenul pentru stația nouă de 220 kV se află în proprietatea C.N.T.E.E. Translectrica S.A.
Schema stației de 220 kV va fi cu bară simplă secționată printr-o cuplă longitudinală cu întreruptor, la care se vor racorda
următoarele celule:- 2 celule de linie (L.E.A. 220 kV Porțile de Fier 1 și L.E.A. 220 kV Cetate circuitul 1); - 2 celule de autotransformator de 200 MVA, 220 kV, AT1 și AT2; - 1 celulă de cuplă longitudinală 220 kV; - 2 celule măsură pe bare 220 kV, CM1A și CM1B;
Stația va fi de tip exterior, cu izolație în aer, echipată cu echipamente de tip convențional (AIS).
Lot 2 - LEA 220 kV dublu circuit Ostrovu Mare – RET-Etapa I
Urmare a analizei de sistem şi calcule tehnico-economice efectuate de SC I.S.P.E. SA în cadrul lucrării „Studiu privind optimizarea reţelei de transport şi distribuţie în zona staţiilor Drobeta Tr. Severin, Reşiţa, Timişoara, Arad, Cetate şi Calafat pentru sporirea nivelului de siguranţă în funcţionarea SEN s-a propus schimbarea soluţiei de evacuare în SEN (actual la tensiunea de 110 kV) a energiei produse în CHE Porţile de Fier II. Analiza energetică a scos în evidentă necesitatea schimbării soluţiei de evacuare a energiei produse în CHE Porţile de Fier II către SEN prin realizarea unei staţii noi de conexiuni 220 kV la Ostrovu Mare, racordată printr-o LEA de 220 kV d.c.(dublu circuit) nouă la LEA 220 kV d.c. existentă Porţile de Fier I – Cetate (circuitul 1) pe traseul cel mai scurt (aprox. 32 km). Construirea noii „LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare – RET”, este necesară şi oportună deoarece asigură evacuarea puterii produse în hidrocentrala Porţile de Fier II, măreşte siguranţa în funcţionare a SEN, creşte flexibilitatea în exploatare și conduce la reducerea pierderilor în SEN. LEA 220 kV, care constituie “LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare – RET“, începe din viitoarea staţie 220/110 kV Ostrovu Mare de evacuare a puterii produse în hidrocentrala Porțile de Fier II și străbate 5 de unităţi administrativ teritoriale din județul Mehedinți. Traseul/culoarul liniei proiectate nu afectează intravilanul localităţilor străbătute, conform regimului juridic specificat în Certif. de Urbanism emise de către Consiliul Judeţean ale judeţului Mehedinti. Traseul proiectat al LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare – RET traversează 5 teritorii administrative (Gogoşu, Gruia, Jiana, Vânjuleț şi Vânju Mare) din cadrul jud. Mehedinţi. Lungimea traseului LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare–RET este de 31,62 km.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel:
- in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si
- in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: oui
II.2)Description
II.2.1)Intitulé:
LEA 220 kV dublu circuit Ostrovu Mare-RET -Etapa I
Lot nº: 2
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
45231400 Travaux de construction de lignes électriques
II.2.4)Description des prestations:
LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare–RET va avea în componență un număr de 105 borne.
Rețeaua „LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare – RET” va face parte din proprietatea publică a statului Român, conform prevederilor art. 30 alin. (3) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare. Din cele 105 terenuri necesare amplasării stâlpilor LEA 220 kV d.c. Ostrovu Mare-RET, 39 de terenuri se află în proprietatea C.N.T.E.E.Transelectrica S.A.
Prin H.G. 775/2017 s-a aprobat amplasamentul L.E.A. 220 kV și s-au declanșat procedurile de expropriere a încă 35 de imobile necesare amplasării stâlpilor L.E.A. 220 kV Ostrovu Mare -R.E.T. și este în curs de emitere ((publicare) o noua Hotărâre de Guvern de extindere (sau completare) a procedurii de expropriere și pentru restul de 31 de imobile.
Staţia de 220 kV Ostrovu Mare
Lot nº: 1
Schema stației de 220 kV va fi cu bară simplă secționată printr-o cuplă longitudinală cu întreruptor, la care se vor racorda următoarele celule:
- 2 celule de linie (L.E.A. 220 kV Porțile de Fier 1 și L.E.A. 220 kV Cetate circuitul 1);
- 2 celule de autotransformator de 200 MVA, 220 kV, AT1 și AT2;
- 1 celulă de cuplă longitudinală 220 kV;
- 2 celule măsură pe bare 220 kV, CM1A și CM1B;