Fournitures - 185648-2023
Roumanie-Miercurea Ciuc: Compteurs à eau
2023/S 062-185648
Rectificatif
Avis d'information complémentaire ou avis rectificatif
Fournitures
(Supplément au Journal officiel de l'Union européenne, 2023/S 043-126699)
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Furnizare contoare de apa rece cu citire la distanta
Numéro de référence: 2449958820231
II.1.2)Code CPV principal
38421100 Compteurs à eau
II.1.4)Description succincte:
Obiectivul acestui contract îl reprezintă achiziționarea 3.773 buc. contoare de apă rece cu citire la distanță (DN15 - 303; DN20 - 2001; DN25 - 800; DN32 - 321; DN40 - 196; DN50 - 152) și 4.202 buc. module radio walk-by/drive-by în apometre existente, care vor fi utilizate pentru măsurarea consumurilor utilizatorilor serviciilor de apă.
Furnizarea echipamentelor va contribui la asigurarea continuității și securității serviciilor, digitalizarea proceselor de citire a contoarelor, detectarea rapidă a pierderilor de apă din sistem, reducerea pierderilor de apă.
Încărcarea și descărcarea rutelor pentru citiri se poate realiza de la distanta fără a fi necesară prezenta cititorului cu aparatul de citire și permite preluarea bazei de date existente de la serviciul de facturare.
Contoarele sunt dotate cu module radio incorporate. Citirea se realizează prin colectarea automată a datelor pe cale radio, prin intermediul terminalelor portabile. Transferul datelor se face automat către sistemul de facturare.
Modulele sunt concepute cu sistem de înregistrare alarmă fraudă (mecanică și/sau magnetică) în memorie și de atenționare la interogarea modulului.
Prin CONTOARE DE APĂ RECE CU CITIRE LA DISTANȚĂ, se realizează digitalizarea procesului de citire a contoarelor, astfel, citirea se efectuează prin colectarea automată a datelor pe cale radio, prin intermediul terminalelor portabile. Transferul datelor se face automat către sistemul de facturare.
Cerințele tehnice impuse prin Caiet de sarcini reprezintă cerințele minime obligatorii.
În conformitate cu prevederile art. 172, alin (1) din Legea nr. 99/2016, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, cu respectarea termenului-limită stabilit de entitatea contractantă. Numărul de zile până la care operatorii economici pot solicita clarificări privind documentația de atribuire înainte de data limită de depunere a ofertelor: 15 zile.
În conformitate cu prevederile art. 29, alin (3) din HG nr. 394/2016, entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit, și anume 15 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă stabilește un singur termen limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare. Entitatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări cu cel puțin 14 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor indicat în Anunțul de participare.