Direktiivi 2004/18/EY
I kohta: Hankintaviranomainen
I.1)Nimi, osoite ja yhteyspiste(et)Virallinen nimi: Euroopan komissio, ympäristöasioiden pääosasto / ilmastotoimien pääosasto, CLIMA SRD.2 – talous
Postiosoite: BU 9, 01/005
Postitoimipaikka: Bryssel
Postinumero: 1049
Maa: Belgia
Yhteyshenkilö: http://ec.europa.eu/clima/tenders/index_en.htm
Vastaanottaja: markkinoista vastaava työryhmä
Sähköpostiosoite: clima-tenders@ec.europa.eu
Puhelin: +32 22960008
Internet-osoite (-osoitteet):
Hankintaviranomaisen yleisosoite: http://ec.europa.eu/clima/tenders/index_en.htm
Sähköinen tiedonsaanti: https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=529
Osoite, josta saa lisätietoja:
Edellä mainittu yhteyspiste/yhteyspisteet
Osoite, josta saa eritelmiä ja täydentäviä asiakirjoja (myös kilpailullista neuvottelumenettelyä ja dynaamista hankintajärjestelmää koskevia asiakirjoja):
Edellä mainittu yhteyspiste/yhteyspisteet
Osoite, johon tarjoukset tai osallistumishakemukset on lähetettävä:
Edellä mainittu yhteyspiste/yhteyspisteet
I.2)Hankintaviranomaisen tyyppiEU:n toimielin/virasto tai kansainvälinen järjestö
I.3)Pääasiallinen toimialaYmpäristö
I.4)Hankintasopimus tehdään muiden hankintaviranomaisten puolestaHankintaviranomainen tekee hankintoja muiden hankintaviranomaisten puolesta: ei
II kohta: Hankintasopimuksen kohde
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
”Climate-ADAPT”-alusta: uudet välineet ja toiminnot EU:n ilmastonmuutokseen sopeutumista koskevan strategian kehittämiseksi
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 7: Tietojenkäsittelypalvelut ja niihin liittyvät palvelut
Pääasiallinen toteutus-, toimitus- tai suorituspaikka: ulkopuoliset palvelut.
NUTS-koodi
II.1.3)Tietoa julkisesta hankintasopimuksesta, puitejärjestelystä tai dynaamisesta hankintajärjestelmästä (DPS)Tähän ilmoitukseen liittyy julkisia hankintoja koskeva sopimus
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista)
Tämän palvelusopimuksen yhteydessä on tarkoitus kehittää uusia välineitä ja toimintoja verkkopohjaista eurooppalaista ilmastonmuutokseen sopeutumista koskevaa ”Climate-ADAPT”-alustaa varten (http://climate-adapt.eea.europa.eu/). Uudet välineet ja toiminnot kehitetään alustan nykyisen version perusteella.
Hankkeen avulla on tarkoitus kehittää keskitetyn palvelupisteen käsitettä (mainittu EU:n ilmastonmuutokseen sopeutumista koskevassa strategiassa) kehittämällä välineitä ja parantamalla osa-alueita, joilla on tietoa eri maantieteellisten laajuuksien (kansallinen, alueellinen, paikallinen) osalta. Alustaan on erityisesti kehitettävä uusi osa-alue EU:n kaupunkialueiden sopeutumista koskevan aloitteen (”Mayors Adapt” -aloite) yhdistämistä varten. Lisäksi on kehitettävä ratkaisuja maita ja alueita koskevien tietojen entistä parempaa esittämistä ja niitä koskevaa vuorovaikutusta varten.
Lisäksi sopimuksen tarkoituksena on alustan käytettävyyden parantaminen tekemällä siitä entistä käyttäjäystävällisempi ja rakenteen osalta johdonmukainen sekä kehittämällä välineitä, joilla voidaan parantaa alustan käyttäjien ja hallinnoijien välistä vuorovaikutusta.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)90700000 Ympäristöön liittyvät palvelut
II.1.7)Tietoa WTO:n julkisia hankintoja koskevasta sopimuksesta (GPA)Sopimukseen sovelletaan WTO:n julkisia hankintoja koskevaa sopimusta (GPA): kyllä
II.1.8)OsatTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.1.9)Tietoa eri vaihtoehdoistaEri vaihtoehdot hyväksytään: ei
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:
Yksi sopimus, jonka kesto on yhdeksän kuukautta (sekä kuuden kuukauden takuuaika) ja jonka hinnan vaihteluväliksi on määritetty 130 000–150 000 euroa lukuun ottamatta alv:a (mukaan luettuina palkkiot, matkakulut ja kaikki muut kulut). Tarjoajia pyydetään huomioimaan, että tämä menettely julkaistiin 21.2.2014 ennakkotietoilmoituksessa 2014/S 37-060303 otsikolla ”Euroopan ilmastonmuutosportaalin (Climate-ADAPT) kehittäminen edelleen”, jolloin budjetiksi ilmoitettiin 150 000 euroa.
Arvioitu arvo ilman alv:tä:
Vaihteluväli 130 000 ja 150 000 EUR
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei
II.2.3)Tietoa järjestelmien jatkamisestaTätä sopimusta voidaan jatkaa: ei
II.3)Hankintasopimuksen kesto tai loppuun saattamisen määräaikaKesto (kuukausina): 9 (sopimuksen tekemisestä)
III kohta: Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
III.1)Hankintasopimukseen liittyvät ehdot
III.1.1)Vaaditut takuut ja vakuudet:
III.1.2)Tärkeimmät rahoitus- ja maksuehdot ja/tai viittaus niitä koskeviin määräyksiin:
Katso tarjousasiakirjat. Katso sopimusmallin kohta 1.4.
III.1.3)Sopimuspuoleksi valittavalta taloudellisten toimijoiden ryhmältä vaadittava oikeudellinen muoto:
Katso tarjousasiakirjat. Katso tarjouseritelmien kohdat 1.3 ja 1.4.
III.1.4)Muut erityisehdotHankintasopimuksen toteuttamiseen sovelletaan erityisehtoja: ei
III.2)Osallistumisehdot
III.2.1)Taloudellisten toimijoiden henkilökohtainen tilanne, myös ammatti- tai kaupparekistereihin kuulumista koskevat vaatimuksetTiedot ja muodollisuudet, joiden perusteella arvioidaan vaatimusten täyttymistä: Katso tarjousasiakirjat. Katso tarjouseritelmien kohdat 1.1 ja 1.6.
III.2.2)Taloudellinen ja rahoituksellinen tilanneTiedot ja muodollisuudet, joiden perusteella arvioidaan vaatimusten täyttymistä: Katso tarjousasiakirjat. Katso tarjouseritelmien kohta 2.3.1.
III.2.3)Tekninen suorituskykyTiedot ja muodollisuudet, joiden perusteella arvioidaan vaatimusten täyttymistä:
Katso tarjousasiakirjat. Katso tarjouseritelmien kohta 2.3.2.
III.2.4)Tietoa varatuista hankintasopimuksista
III.3)Palveluhankintasopimukseen liittyvät ehdot
III.3.1)Tietoa yksittäisestä ammattikunnastaPalvelun suorittaminen on varattu tietylle ammattikunnalle: ei
III.3.2)Palvelun suorittamisesta vastaava henkilöstöOikeushenkilöiden on ilmoitettava palvelun suorittamisesta vastaavien henkilöstön jäsenten nimet ja ammatillinen pätevyys: kyllä
IV kohta: Menettely
IV.1)Menettelyn luonne
IV.1.1)Menettelyn luonneAvoin menettely
IV.1.2)Tarjous- tai osallistumishakemuksen saavien toimijoiden lukumäärää koskevat rajoitukset
IV.1.3)Toimijoiden lukumäärän rajoittaminen neuvottelun aikana
IV.2)Ratkaisuperusteet
IV.2.1)RatkaisuperusteetTaloudellisesti edullisin tarjous, kun otetaan huomioon eritelmissä, tarjouspyynnössä tai neuvottelukutsussa mainitut perusteet
IV.2.2)Tietoa sähköisestä huutokaupastaSähköistä huutokauppaa käytetään: ei
IV.3)Hallinnolliset tiedot
IV.3.1)Hankintaviranomaisen asiakirja-aineistolle antama viitenumero:
CLIMA.C.3/SER/2014/0012.
IV.3.2)Samaa hankintasopimusta koskeva ilmoitus / koskevia ilmoituksia on julkaistu aiemmin IV.3.3)Eritelmien ja täydentävien asiakirjojen tai hankekuvauksen saantia koskevat ehdotAsiakirjat ovat maksullisia: ei
IV.3.4)Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika16.7.2014 - 16:00
IV.3.5)Päivä, jona tarjouspyynnöt tai osallistumishakemukset lähetetään valituille ehdokkaille
IV.3.6)Kieli (kielet), jolla (joilla) tarjoukset tai osallistumispyynnöt voidaan laatiaMikä tahansa EU:n virallinen kieli
IV.3.7)Vähimmäisaika, joka tarjoajan on pidettävä tarjouksensa voimassaKesto (kuukausina): 9 (tarjouksen ilmoitetusta vastaanottopäivästä)
IV.3.8)Tarjousten avaamista koskevat ehdotPäivämäärä: 30.7.2014 - 10:30
Paikka:
avenue de Beaulieu 5, 1160 Bryssel, BELGIA.
Tarjousten avaustilaisuudessa saa olla läsnä ulkopuolisia henkilöitä: kyllä
Lisätietoa valtuutetuista henkilöistä ja avaamismenettelystä: Tarjousten avaustilaisuuteen voi osallistua yksi edustaja jokaiselta tarjoajalta (edustajan on osoitettava henkilöllisyytensä, ja osallistumiseen liittyviä kuluja ei korvata). Tarjoajia pyydetään ilmoittamaan etukäteen avaustilaisuuteen osallistuvan henkilön nimi (osoitteeseen clima-tenders@ec.europa.eu).
VI kohta: Täydentävät tiedot
VI.1)Toistuvia hankintoja koskevat tiedotKyse on toistuvasta hankinnasta: ei
VI.2)Tietoa Euroopan unionin rahastoistaHankintasopimus liittyy Euroopan unionin varoin rahoitettavaan hankkeeseen ja/tai ohjelmaan: ei
VI.3)Lisätiedot
Varainhoitoasetuksen N:o 966/2012 (annettu 25.10.2012) soveltamissääntöjen 134 artiklan 1 kohdan f alakohdan mukaisesti hankintaviranomainen voi alkuperäisen sopimuksen tekemistä seuraavien kolmen vuoden aikana käyttää poikkeuksellista neuvottelumenettelyä (julkaisematta etukäteen hankintailmoitusta) sopiakseen lisäpalveluista, jotka ovat samanlaisen, saman hankintaviranomaisen alkuperäisen hankinnan toteuttajaksi valitulle taloudelliselle toimijalle antaman palvelun toistamista (enintään 50 prosenttia alkuperäisen sopimuksen arvosta).
Tätä tarjouspyyntöä koskevat tarjouseritelmät ja muut asiakirjat ovat ladattavissa kohdassa I.1 annetusta sähköistä tarjoamista koskevasta internetosoitteesta.
Näitä tarjouseritelmiä voidaan täydentää liitteillä/korjauksilla tai kysymyksillä ja vastauksilla. Tällaisessa tapauksessa kyseinen tieto julkaistaan viimeistään viisi työpäivää ennen tarjousten jättämisen määräaikaa. Tästä syystä tarjoajia kehotetaan seuraamaan sivua säännöllisesti. Asiakirjat saatetaan näkyville ja ladattaviksi, mutta jos tarjoajat rekisteröityvät tarjouspyyntöön lisäämällä sähköpostiosoitteensa ja luomalla salasanan, niille tiedotetaan automaattisesti kaikista mahdollisesti julkaistavista muutoksista (täydentävät asiakirjat, vastaukset esitettyihin kysymyksiin jne.).
Komissio ei ole vastuussa, jos tarjoajat eivät huomioi kyseisiä lisätietoja ennen tarjouksen jättämistä.
VI.4)Muutoksenhakumenettelyt
VI.4.2)MuutoksenhakuMuutoksenhaun määräaikoja koskevat tarkat tiedot: Muutoksenhakupyynnöt on jätettävä kahden kuukauden kuluessa siitä, kun asianomistaja on saanut ilmoituksen asiasta tai, mikäli ilmoitusta ei ole tehty, kahden kuukauden kuluessa siitä päivästä, kun asia on saatu tiedoksi. Euroopan oikeusasiamiehelle tehty valitus ei pidennä muutoksenhaulle annettua määräaikaa, eikä sen vuoksi muutoksenhaulle määrätä uutta määräaikaa.
VI.4.3)Yksikkö, josta saa tietoa muutoksenhausta
VI.5)Tämän ilmoituksen lähettämispäivä:23.5.2014