1. W postępowaniu wymagane jest wniesienie wadium.
2. Wadium może być wniesione w 1 lub kilku następujących formach:
1) pieniądzu;
2) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
3) gwarancjach bankowych;
4) gwarancjach ubezpieczeniowych;
5) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 Ustawy z 9.11.2000 o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (t.j. Dz.U. z 20019 poz. 310).
3. Wniesione wadium musi obejmować okres związania ofertą i nie może zawierać żadnych ograniczeń sprzecznych z ustawą Pzp, w szczególności ograniczających możliwość zrealizowania praw określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy Pzp.
4. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.
5. Wadium w formie pieniężnej należy wnieść przelewem na poniższy rachunek bankowy: Bank Polska Kasa Opieki S.A. w Białymstoku nr 47 1240 5211 1111 0010 5809 0007 z dopiskiem „Wadium – dostawa wyposażenia – część (wymienić część/ci, na którą/e składana jest oferta)...”.
W przypadku, gdy Wykonawca składa ofertę na więcej niż 1 część, wadium powinno zostać wniesione w wysokości równej sumie wadiów wszystkich części, na które składana jest oferta (tj. kwota wadium może stanowić sumę kwot określonych dla każdej z części, lub wniesione do każdej z części oddzielnie, na które składana jest oferta, w każdym przypadku należy dopisać nazwy części). Przed upływem terminu składania ofert, Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium przetargowe, na czas równy okresowi związania ofertą w wysokości:
— część I – 23 000,00 PLN słownie: (dwadzieścia trzy tysięcy złotych).
2) część II – 11 000,00 PLN słownie: (jedenaście tysięcy złotych),
3) część III – 15 000,00 PLN słownie: piętnaście tysięcy złotych).
2. Z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się Wykonawcę, w stosunku do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 24 ust. 1 oraz w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp.
3. W celu wstępnego potwierdzenia braku podstaw do wykluczenia Wykonawca/y składa odpowiednie oświadczenie w jednolitym europejskim dokumencie zamówienia, który sporządza wyłącznie w postaci elektronicznej i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
4. Wykonawca w terminie 3 dni od zamieszczenia na stronie internetowej informacji, o której mowa w art. 86 ust. 5 ustawy Pzp, jest zobowiązany do przekazania Zamawiającemu oświadczenia o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23 ustawy z podmiotami, które złożyły oferty w postępowaniu. Wraz ze złożeniem oświadczenia, Wykonawca może przedstawić dowody, że powiązania z innym Wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Oświadczenie należy złożyć w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Informacje, o której mowa w art. 86 ust. 5 ustawy Zamawiający zamieści niezwłocznie po otwarciu ofert na stronie internetowej pod adresem (www.bip.st.siemiatycze.wrotapodlasia.pl)
5. Ponadto do ofert Zamawiający żąda jeżeli dotyczy:
1) (opcjonalnie jeżeli dotyczy) dokument potwierdzający wniesienie wadium (gwarancji lub poręczenia, jeśli jest wnoszone w formie innej niż pieniężna);
2) (opcjonalnie jeżeli dotyczy) pełnomocnictwo;
3) (opcjonalnie jeżeli dotyczy) dokument zawierający wyjaśnienie wraz z uzasadnieniem, dlaczego zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
6. Przed zawarciem umowy Wykonawca, którego oferta zostanie wybrana zobowiązany jest do wniesienia zabezpieczenie należytego wykonania umowy, w wysokości 5 % ceny całkowitej podanej w ofercie.