Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: KS 2022/0820
II.1.2)CPV-Code Hauptteil34430000 Fahrräder
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Vanliga cyklar och elcyklar samt specialcyklar; lådcyklar för persontransport liksom för transport av gods, till Lunds kommun.
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (www.tendsign.com).
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-04-28 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa tjänstecyklar och tillbehör/reservdelar från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 13 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 2
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 1 & 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)18444112 Fahrradhelme
34422000 Fahrräder mit Hilfsmotor
34430000 Fahrräder
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Cykar, elcylar, lådcyklar, tillbehör, reservdelar
187025-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Cyklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstecyklar
Referensnummer: KS 2022/0820
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 & 2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18444112 Cykelhjälmar, 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 34430000 Cyklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen