II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Donnerska skolanin ja KSG:n peruskorjaus- ja laajennus, osallistumishakemus, rakennus-, lvv-, iv-. sähkö-ja automaatiourakka
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45210000 Bauleistungen im Hochbau
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Rakennuskohteena on vuonna 1960 valmistunut koululurakennus, jota on edellisen kerran laajennettu ja saneerattu vuonna 1983. Rakennuksessa toimivat yläkoulu sekä lukio. Rakennuksen käyttötarkoitus on pysynyt samana sen valmistumisesta saakka ja se myös korjataan ja laajennetaan nykyistä vastaavaan käyttöön.
Projekti toteutetaan jaettuna urakkana, jossa rakennusurakoitsija toimii hankkeen pääurakoitsijana ja LVIAS-urakat toteutetaan sivu-urakkana, jotka alistetaan pääurakkaan.
Jokaisen urakointialan osalta tehdään rakennuttajan ja urakoitsijan välinen sopimus.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 12 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für nur ein Los
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45210000 Bauleistungen im Hochbau
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Rakennus koostuu vuonna 1960 rakennetuista luokkasiivestä (A-osa) ja salisiivestä (B-osa) sekä auditoriosiivestä (C-osa), joka on rakennettu vuonna 1983. Rakennuksessa on osittain maanpinnan alapuolella sijoittuva kellarikerros ja maanpinnan yläpuolisia kerroksia on rakennusosasta riippuen 1…3. Rakennuksen nykyinen yhteenlaskettu kerrosala on noin 7 200 krs-m2. Rakennuksessa nyt tehtävien purku-, peruskorjaus- ja laajennustoimenpiteiden jälkeen uusi kerrosala on yhteensä noin 8 040 krs-m2.
Nyt tehtävässä peruskorjauksessa ja laajennuksessa sisätilojen lähes kaikki pinnat käydään läpi lukuun ottamatta jo vuonna 2019 korjattuja kellarikerroksen sisätiloja luokkasiivessä.
Korjauksessa LVIS-tekniset järjestelmät uusitaan käytännössä kokonaan. Rakennuksessa on koneellinen tulo-/poistoilmanvaihto. Rakennus on liitetty kaukolämpöverkkoon.
Hankkeeseen sisältyy myös piha-alueen kunnostus ja muutostyöt.
Projektin rakennuttamisesta ja projektin johtamisesta vastaa Kokkolan kaupunki
Rakennuspaikan osoite on Banerinkatu 3, 67100 KOKKOLA.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 4
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45310000 Installation von elektrischen Leitungen
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 5
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48921000 Automatisierungssystem