Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
D1 - Dynamisk indkøbssystem til rutekørsel
II.1.2)Hoved-CPV-kode60112000 Offentlig vejtransport
II.1.4)Kort beskrivelse:
Movia annoncerer hermed oprettelsen af et dynamisk indkøbssystem til indkøb af rutekørsel. Der vil være tale om almindelig rutekørsel i form af supplerende kørsel, ekstrakørsel og dubleringskørsel.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Movias dynamiske indkøbssystem D1 anvendes til indkøb af rutekørsel. Der vil være tale om almindelig rutekørsel i form af supplerende kørsel, ekstrakørsel og dubleringskørsel. Kørslen kan finde sted indenfor hele Movias geografiske område. Kørslen indkøbes indenfor 4 kategorier. De 4 kategorier omfatter kørsel med busser på 12 meter hhv. med eller uden rejsekortudstyr, samt busser over 12 meter hhv. med eller uden rejsekort.
Det første indkøb på systemet forventes udsendt d. 11. maj 2020. Såfremt ansøger er interesseret i at blive inviteret til at afgive tilbud på dette første indkøb, bedes ansøger søge om optagelse i systemet senest d. 7. maj 2020 kl. 14.00.