Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forvaltning af EUIPO's aktiviteter på niveau 1.
Sagsnr.: AO/003/17.
II.1.2)Hoved-CPV-kode79510000 Telefonpasning
II.1.4)Kort beskrivelse:
Levering af tjenesteydelser relateret til EUIPO's aktiviteter på niveau 1, administration af CRM-database og marketingkampagner.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 3 720 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79511000 Telefonisttjenester
79570000 Oprettelse af forsendelseslister og postforsendelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Informationscentret på niveau 1 er det team, som håndterer den direkte kontakt mellem kunderne og EUIPO via telefon, på skrift og personligt. Teamet besvarer hovedsagelig opkald til EUIPO's almindelige telefonnummer og besvarer spørgsmål vedrørende EUTM- og RCD-procedurerne. Det foretager også markedsføringskampagner efter specifik anmodning pr. telefon, post og for fremtiden online-chat vedrørende kundestyringsaktiviteter samt proaktiv vejledning af brugerne i forhold til brugen af EUIPO's onlineværktøjer. Derudover er teamet ansvarligt for opfølgende tiltag, der vedrører brugernes forespørgsler, via udgående e-mails og opkald samt indsamling af forslag og feedback med relation til tekniske hændelser hos brugerne.
Eftersom EUIPO er et af Den Europæiske Unions decentraliserede agenturer, hvis brugere kommer fra hele verden, er det billede, som EUIPO ønsker at fremme, et billede af en dynamisk, moderne og gennemsigtig offentlig myndighed med en serviceorienteret strategi. Da informationscentret på niveau 1 udgør den første kontakt mellem kunderne og EUIPO, skal det viderebringe og opretholde et sådant image.