Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Hurtige digitizer-kort med høj opløsning
Sagsnr.: JRC/GEE/2022/OP/1119-PIN
II.1.2)Hoved-CPV-kode38300000 Måleudstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Parti 1: Der er behov for at udvikle et nyt dataindsamlingssystem til VERDI-spaltningsfragmentspektrometeret. Instrumentet består af et stort antal detektorer (64 siliciumdetektorer og to mikrokanalplader), hvis signaler skal digitaliseres med en høj prøvetagningsfrekvens, der overstiger 1 gigaprøve pr. sekund. Alle kanaler skal synkroniseres med høj præcision. Vi planlægger at indgå en rammeaftale, hvor der kan bestilles et tilstrækkeligt antal digitizere med de nødvendige tekniske karakteristika i den tid, der er nødvendig for at designe, udvikle, teste og færdiggøre dataindsamlingen for VERDI. Kontraktens værdi er udregnet til også at dække eventuelle behov for reservekort.
Parti 2: En rammekontrakt, der skal supplere eksisterende dataindsamlingssystemer med yderligere digitizere med samme karakteristika som den, der allerede er indført (14-bit digitizere med prøvetagningsfrekvenser på 1 gigaprøve pr. sekund og 500 gigaprøver pr. sekund).
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 370 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Opbygning af VERDI-dataindsamling
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)38300000 Måleudstyr
31710000 Elektronisk udstyr
38340000 Instrumenter til mængdeberegning
38341300 Instrumenter til måling af elektriske størrelser
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Digitizer-kort til opbygning af VERDI-indsamling.
Supplering af dataindsamling
Delkontraktnr.: 2
Digitizer-kort som supplement til eksisterende dataindsamlingssystemer.
This notice is for prior information only
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Fast and High Resolution Digitiser Cards
Reference number: JRC/GEE/2022/OP/1119-PIN
II.1.2)Main CPV code38300000 Measuring instruments
II.1.4)Short description:
Lot 1: A new data acquisition system needs to be developed for the VERDI fission fragment spectrometer. The instrument is composed of a large number of detectors (64 silicon detectors and two MCP's) whose signals need to be digitised at high sampling frequency exceeding 1 GSPS. All channels need to be synchronised with high precision. We plan to set up a framework contract where a sufficient number of digitisers with the needed technical characteristics can be ordered over the time needed to design, develop, test and complete the data acquisition for VERDI. The value of the contract is calculated to cover the possible needs of spare cards as well.
Lot 2: A framework contract to complement existing data acquisition systems with additional digitisers with similar characteristics to the one already in place (14 bits digitisers with 1 GSPS and 500 GSPS sampling rate).
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 370 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
II.2)Description
II.2.1)Title:
Build Up VERDI Data Acquisition
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)38300000 Measuring instruments
31710000 Electronic equipment
38340000 Instruments for measuring quantities
38341300 Instruments for measuring electrical quantities
II.2.4)Description of the procurement:
Digitiser cards to build up the VERDI acquisition.
Complement Data Acquisition
Lot No: 2
Digitiser cards to complement existing data acquisition systems.