Οδηγία 2004/18/ΕΚ
II.1)Περιγραφή
II.1.1)Ονομασία που δόθηκε στη σύμβαση από την αναθέτουσα αρχή:
Μελέτη σχετικά με την αναθεώρηση του καταλόγου κρίσιμων πρώτων υλών.
II.1.2)Είδος της σύμβασης και τόπος των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχήςΥπηρεσίες
Κατηγορία υπηρεσιών: αριθ 10: Υπηρεσίες έρευνας αγοράς και δημοσκοπήσεων
Κύριος τόπος ή τοποθεσία των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχής: Στις εγκαταστάσεις του αναδόχου ή σε οποιονδήποτε άλλο τόπο ορίζεται στην προσφορά, εκτός των εγκαταστάσεων της Επιτροπής.
Κωδικός NUTS
II.1.4)Πληροφορίες για τη συμφωνία πλαίσιο
II.1.5)Σύντομη περιγραφή της σύμβασης ή των αγορών
Τον Ιούνιο του 2010, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δημοσίευσε μια έκθεση εμπειρογνωμόνων (βασισμένη σε μελέτη) η οποία καθιέρωνε μια μεθοδολογία για τον καθορισμό πρώτων υλών (μη ενεργειακών και μη διατροφικών υλών) που θεωρούνται κρίσιμες για την ΕΕ. Οι κρίσιμες πρώτες ύλες είναι εκείνες οι οποίες έχουν υψηλή οικονομική σημασία για την ΕΕ σε συνδυασμό με υψηλό κίνδυνο σε ό,τι αφορά την προμήθειά τους. Το 2011, δημοσιεύθηκε ένας πρώτος κατάλογος κρίσιμων πρώτων υλών μέσω ανακοίνωσης της Επιτροπής (COM(2011) 25) βάσει της ως άνω έκθεσης εμπειρογνωμόνων. Έκτοτε, η Επιτροπή ανέλαβε πολιτική δέσμευση απέναντι στα κράτη μέλη και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο να δημοσιεύει κατάλογο κρίσιμων πρώτων υλών τουλάχιστον κάθε 3 χρόνια. Η τελευταία αναθεώρηση του καταλόγου κρίσιμων πρώτων υλών πραγματοποιήθηκε τον Μάιο του 2014 μέσω της δημοσίευσης μιας νέας έκθεσης εμπειρογνωμόνων και μιας ανακοίνωσης της Επιτροπής (COM(2014) 297). Προκειμένου να είναι σε θέση να παραδώσει την επόμενη έκθεση και ενδεχομένως και κατάλογο κρίσιμων πρώτων υλών το 2017, απαιτείται μια νέα μελέτη.
II.1.6)Κοινό λεξιλόγιο για τις δημόσιες συμβάσεις (CPV)14000000 Εξορυκτικά προϊόντα, βασικά μέταλλα και συναφή προϊόντα
II.2)Ποσότητα ή έκταση της σύμβασης
II.2.1)Συνολική ποσότητα ή έκταση:
Σύμβαση υπηρεσιών μέγιστης διάρκειας 18 μηνών, με μέγιστο εκτιμώμενο προϋπολογισμό 400 000 EUR.
Η εκτιμώμενη αξία εκτός ΦΠΑ: 400 000 EUR
II.2.2)Πληροφορίες σχετικά με δικαιώματα προαίρεσηςΔικαιώματα προαίρεσης: όχι
Direktīva 2004/18/EK
I iedaļa: Līgumslēdzēja iestāde
II.1)Apraksts
II.1.1)Līgumslēdzējas iestādes piešķirtais līguma nosaukums:
Pētījums par kritiski svarīgu izejvielu saraksta pārskatīšanu.
II.1.2)Līguma veids un būvdarbu veikšanas, piegādes vai pakalpojumu sniegšanas vietaPakalpojumi
Pakalpojumu kategorija Nr. 10: Tirgus izpētes un sabiedriskās domas aptaujas pakalpojumi
Galvenā būvdarbu veikšanas vieta, piegādes vai pakalpojumu sniegšanas vieta: darbuzņēmēja telpas vai jebkura piedāvājumā norādīta vieta, izņemot Komisijas telpas.
NUTS kods
II.1.4)Informācija par vispārīgo vienošanos
II.1.5)Īss līguma vai iepirkuma(-u) apraksts
Eiropas Komisija 2010. gada jūnijā publicēja ekspertu ziņojumu (tā pamatā bija pētījums), kurā tika iedibināta metodika tādu izejvielu (ar enerģijas un pārtikas ražošanu nesaistītu izejvielu) noteikšanai, kas uzskatāmas par kritiski svarīgām ES. Kritiski svarīgas izejvielas ir tās izejvielas, kuras ir ekonomiski ļoti svarīgas ES un ar kuru piegādi saistīts augsts risks. Pirmais kritiski svarīgu izejvielu saraksts tika publicēts 2011. gadā – tas bija ietverts Komisijas Paziņojumā COM(2011) 25, un tā pamatā bija iepriekš minētais ekspertu ziņojums. Kopš tā laika Komisijai ir politisks pienākums pret dalībvalstīm un Eiropas Parlamentu ne retāk kā reizi 3 gados publicēt kritiski svarīgu izejvielu sarakstu. Kritiski svarīgu izejvielu saraksts pēdējo reizi pārskatīts 2014. gada maijā, publicējot jaunu ekspertu ziņojumu un Komisijas Paziņojumu COM(2014) 297. Lai 2017. gadā varētu sagatavot nākamo ziņojumu un pēc tam arī kritiski svarīgu izejvielu sarakstu, nepieciešams jauns pētījums.
II.1.6)Kopējā publiskā iepirkuma vārdnīca (CPV)14000000 Raktuvju, parasto metālu un saistītā produkcija
II.2)Līguma daudzums vai apjoms
II.2.1)Kopējais daudzums vai apjoms:
Pakalpojumu līgums ne vairāk kā ar 18 mēnešu darbības laiku un paredzamo maksimālo budžetu ne vairāk kā 400 000 EUR apmērā.
Paredzamā vērtība bez PVN: 400 000 EUR
II.2.2)Informācija par iespējāmIespējas: nē