Belgien-Bruxelles: Undersøgelse vedrørende identificering af markedet for radioudstyr, der opererer i licensfri frekvensbånd med henblik på at vurdere udnyttelsesgrader for frekvenser på mellemlang og lang sigt — SMART 2014/0012
2014/S 114-199808
Direktiv 2004/18/EF
II.1)Beskrivelse
II.1.1)Den ordregivende myndigheds betegnelse for kontrakten:
Undersøgelse vedrørende identificering af markedet for radioudstyr, der opererer i licensfri frekvensbånd med henblik på at vurdere udnyttelsesgrader for frekvenser på mellemlang og lang sigt — SMART 2014/0012.
II.1.2)Kontrakttype og leverings- eller udførelsessted for bygge/anlægsarbejdet, varerne eller tjenesteydelserneTjenesteydelser
Tjenesteydelseskategori nr. 11: Managementkonsulentvirksomhed [6] og hermed beslægtede tjenesteydelser
Hovedleverings- eller hovedudførelsessted for bygge- eller anlægsarbejde, varer eller tjenesteydelser: i kontrahentens lokaler.
NUTS-kode
II.1.4)Oplysninger om rammeaftale
II.1.5)Kort beskrivelse af kontrakten eller indkøbet/indkøbene
Kontrakten vil støtte frekvensoversigt på licensfri frekvensbånd i området fra 400 MHz til 6 GHz. Hovedformålet er at forstå det europæiske marked for radioudstyr, der benytter licensfri frekvenser og udnyttelsesgraden for disse frekvensbånd. Kontrahenten skal sammenligne EU's og USA's markeder for radioudstyr samt underliggende politikker for frekvenstildeling.
II.1.6)CPV-glossaret (common procurement vocabulary)79419000 Evalueringsrådgivningstjenester, 79310000 Markedsanalyse, 73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
II.2)Kontraktens mængde eller omfang
II.2.1)Samlet mængde eller omfang:
Maksimumsværdi: 150 000 EUR.
II.2.2)Oplysninger om optionerOptioner: nej
Direttiva 2004/18/CE
II.1)Descrizione
II.1.1)Denominazione conferita all'appalto dall'amministrazione aggiudicatrice:
Studio relativo all'identificazione del mercato delle apparecchiature radio che operano nelle bande di frequenze esenti da licenza per valutare la densità di utilizzo dello spettro sul medio e lungo termine — SMART 2014/0012
II.1.2)Tipo di appalto e luogo di consegna o di esecuzioneServizi
Categoria di servizi n. 11: Servizi di consulenza gestionale [6] e affini
Luogo principale di esecuzione dei lavori, di consegna delle forniture o di prestazione dei servizi: nei locali del contraente.
Codice NUTS
II.1.4)Informazioni relative all'accordo quadro
II.1.5)Breve descrizione dell'appalto o degli acquisti
Il contratto sosterrà un inventario dello spettro nelle bande esenti da licenza nell'intervallo da 400 MHz a 6 GHz. Il principale obiettivo è comprendere il mercato europeo per le apparecchiature radio che utilizzano lo spettro esente da licenza e la densità di utilizzo di tali bande di frequenza. Il contraente dovrà effettuare un confronto tra il mercato delle apparecchiature radio europeo e quello statunitense e le sottostanti politiche per l'allocazione dello spettro.
II.1.6)Vocabolario comune per gli appalti (CPV)79419000 Servizi di consulenza di valutazione, 79310000 Servizi di ricerche di mercato, 73200000 Consulenza nel campo della ricerca e dello sviluppo
II.2)Quantitativo o entità dell'appalto
II.2.1)Quantitativo o entità totale:
Valore massimo: 150 000 EUR.
II.2.2)OpzioniOpzioni: no