Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2019/S 010-020047
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af sikringsanlæg, Sjælland
Sagsnr.: Ringsted-Femern Banen, E6009
II.1.2)Hoved-CPV-kode45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenørvirksomheder med nummer 2016/S 240-437945 om Bygge- og Anlægsarbejder i forbindelse med jernbane har Banedanmark udbudt en kontrakt om udførelse af sikringstekniske arbejder. Entreprisen indgår som en del af Ringsted–Femern Banen projektet (RFB) og omfatter arbejder på strækningen Næstved – Nykøbing Falster.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: