Bygge og anlæg - 201947-2023
Danmark-Thisted: Bygge-anlægsarbejde: fjernvarmeværker
2023/S 068-201947
Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af bygningsentreprise på bygning af halmkedelanlæg til THISTED VARMEFORSYNING A.M.B.A.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45251250 Bygge-anlægsarbejde: fjernvarmeværker
II.1.4)Kort beskrivelse:
Thisted Varmeforsyning ønsker at udvide deres produktionskapacitet og har indhentet tilbud på 2 stk. 10
MW hedtvands halmkedelanlæg.
Nærværende udbud vedrører bygning for 2 x 10 MW Halmkedler + halmlader.
Den nye produktionskapacitet etableres i tilknytning til Thisted Varmeforsynings eksisterende anlæg på
Flintborgvej. Den nye bygning opføres på matrikel 29 u, Thisted markjorder, en del af kørebanerne etableres på matrikel 29t, Thisted Markjorder.
Tryk her https://permalink.mercell.com/200420505.aspx
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 10.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Bygningsentreprisen er udbudt i Hovedentreprise, hvor en del af detailprojektering er udlagt til entreprenøren. Omfang af detailprojekteringen fremgår af fagbeskrivelser.
Der er følgende sanktionsgivende terminer, terminer tager udgangspunkt i arbejdsflow jf. tidsplan som bilag til udbud:
A. Lukket kedelhal inkl. Teltlukning ved midlertidig åbninger for kedelleverance: 01.03-2024
B. Halmlager færdig og klar til overdragelse: 27.03-2024
C. Lukket og tæt kedelbygning efter indløft kedler (2 uger efter kedelleverance): 21.06-2024
D. Afleveringsforretning: 12.07.2024
Sanktionsgivende terminer fremgår af rammetidsplan.