Soziale und andere besondere Dienstleistungen – öffentliche Aufträge
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Teknologiateollisuuden alan yhteishankintakoulutukset, puitejärjestely
Referenznummer der Bekanntmachung: POKELY/283/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Pohjois-Karjalan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (jäljempänä "ELY-keskus") pyytää tarjouksia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Kilpailutuksella hankitaan julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain (916/2012, JTYPL) 5 luvun mukaista työvoimakoulutusta.
Hankinnan kohteena on Pohjois-Karjalan alueen yritysten ja muiden työnantajien ja Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen yhteisrahoituksella järjestettävät, työvoimakoulutuksina toteutettavat yhteishankintakoulutukset työnantajien rekrytointitarpeisiin (RekryKoulutus), henkilöstön ammatillisen osaamisen kehittämiseen (TäsmäKoulutus) ja yritysten muutostilanteisiin (MuutosKoulutus).
Hankittavan palvelun sisältö on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa (Liite 1). Tarjouspyynnön liitteet löytyvät tarjouspyynnön kohdasta liitteet ja linkit.
Hankittavan palvelun ennakoitu arvo ylittää julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (hankintalaki 1397/2016) 25 §:n mukaisen kynnysarvon liitteen E hankinnoille, joten kilpailutuksessa sovelletaan hankintalakia. Lisäksi hankinnassa noudatetaan tarjouspyynnön Muut asiat -kohdassa ja liitteenä olevassa sopimusmallissa ilmoitettuja säännöksiä ja ohjeita.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Tämän kilpailutuksen perusteella muodostetaan puitejärjestely, johon valitaan viisi (5) palveluntuottajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Palveluntuottajat valitaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella.
Puitejärjestelyssä tarjouksen hyväksyminen tarkoittaa sitä, että tarjoaja voi saada koulutustilauksia, mutta se ei anna hyväksytylle tarjoajalle subjektiivista oikeutta saada ennalta määriteltyä määrää koulutuksia.
Tilaaja on oikeutettu kilpailuttamaan hankinnan uudelleen sopimuskauden aikana. Lisäksi tilaajalla on oikeus hankkia sopimuskauden aikana tämän hankinnan kohteena olevaa palvelua myös puitejärjestelyn ulkopuolisilta toimittajilta.