Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 205792-2014
Vis forkortet udgave
Belgien-Bruxelles: Fremme af indvirkningen af prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger i Europa over for indkøbere af IKT-løsninger — SMART 2014/0018
2014/S 117-205792
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
II.1)Beskrivelse
II.1.1)Den ordregivende myndigheds betegnelse for kontrakten:
Fremme af indvirkningen af prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger i Europa over for indkøbere af IKT-løsninger — SMART 2014/0018.
II.1.2)Kontrakttype og leverings- eller udførelsessted for bygge/anlægsarbejdet, varerne eller tjenesteydelserne
Tjenesteydelseskategori nr. 11: Managementkonsulentvirksomhed [6] og hermed beslægtede tjenesteydelser
Hovedleverings- eller hovedudførelsessted for bygge- eller anlægsarbejde, varer eller tjenesteydelser: i kontrahentens lokaler.
NUTS-kode
II.1.4)Oplysninger om rammeaftale
II.1.5)Kort beskrivelse af kontrakten eller indkøbet/indkøbene
Kontraktens emne vedrører:
— etablering af kontakter til primære offentlige indkøbere i forbindelse med ikt-baserede løsninger over hele Europa inden for forskellige sektorer af offentlig interesse, identificering af indkøbere, der har potentiale for at indkøbe innovative ikt-baserede løsninger, og vækkelse af deres interesse med henblik på at påtage sig prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger og deltage i særlige arrangementer vedrørende prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger
— inddragelse af indkøbere med henblik på at markedsføre prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger over for dem, i særdeleshed ved udarbejdelse af et værktøjssæt og bistand til dem i forhold til, hvordan man påtager sig prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger med hensyn til at udforme og gennemføre de relevante udbudsprocedurer vedrørende innovation
— tilrettelæggelse af 1 større EU-dækkende arrangement pr. år — 3 år i alt — (rettet mod beslutningstagere, indkøbere, advokatfirmaer og -virksomheder på indkøbsområdet) for at øge bevidstheden om større initiativer vedrørende prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger i hele Europa og etablere netværk mellem interessenter for at diskutere nye idéer og initiativer om EU-dækkende samarbejde om prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger
— tilrettelæggelse af 9 arrangementer over hele Europa, der er specifikt målrettet mod indkøbere, med henblik på at udbrede tilgange for god praksis og fremme dokumentation af virkningen, således at der kan tilskyndes til en mere udbredt anvendelse af prækommercielle offentlige indkøb og offentlige indkøb af innovative løsninger i hele Europa.
II.1.6)CPV-glossaret (common procurement vocabulary)
73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling, 79950000 Organisering af udstillinger, messer og kongresser
II.2)Kontraktens mængde eller omfang
II.2.1)Samlet mængde eller omfang:
Maksimumsværdi 500 000 EUR.
II.2.2)Oplysninger om optioner
Optioner: nej
Direttiva 2004/18/CE
II.1)Descrizione
II.1.1)Denominazione conferita all'appalto dall'amministrazione aggiudicatrice:
Promuovere l'impatto degli appalti pubblici pre-commerciali (PCP) e degli appalti pubblici per soluzioni innovative (PPI) in Europa per gli acquirenti di soluzioni TIC — SMART 2014/0018
II.1.2)Tipo di appalto e luogo di consegna o di esecuzioneServizi
Categoria di servizi n. 11: Servizi di consulenza gestionale [6] e affini
Luogo principale di esecuzione dei lavori, di consegna delle forniture o di prestazione dei servizi: nei locali del contraente.
Codice NUTS
II.1.4)Informazioni relative all'accordo quadro
II.1.5)Breve descrizione dell'appalto o degli acquisti
L'oggetto dell'appalto riguarda:
— l'instaurazione di contatti con i principali acquirenti pubblici per soluzioni basate sulle TIC in tutta Europa in vari settori di pubblico interesse, identificare gli acquirenti in grado di fornire soluzioni innovative basate sulle TIC e destare il loro interesse per eseguire un appalto pubblico pre-commerciale (PCP) o un appalto pubblico per soluzioni innovative (PPI) e per partecipare a eventi specifici su PCP e PPI,
— il coinvolgimento degli acquirenti per promuovere attivamente i benefici di PCP e PPI, in particolare preparando un corredo di strumenti e assistendoli nelle modalità di partecipazione a PCP e PPI in termini di progettazione e realizzazione di procedure d'appalto pertinenti in materia d'innovazione,
— l'organizzazione di 1 importante evento a livello UE all'anno — 3 in totale — (rivolti a responsabili politici, acquirenti, studi legali e aziende specializzati in diritto degli appalti) per accrescere la consapevolezza in merito alle principali iniziative PCP/PPI in tutta Europa e per organizzare la creazione di reti tra le parti interessate per discutere nuove idee e iniziative di cooperazione a livello UE in materia di PCP/PPI,
— l'organizzazione di 9 eventi in tutta Europa rivolti specificamente agli acquirenti al fine di diffondere approcci di buone prassi e promuovere le prove dell'impatto per incoraggiare un utilizzo più ampio di PCP e PPI in tutta Europa.
II.1.6)Vocabolario comune per gli appalti (CPV)73200000 Consulenza nel campo della ricerca e dello sviluppo, 79950000 Servizi di organizzazione di mostre, fiere e congressi
II.2)Quantitativo o entità dell'appalto
II.2.1)Quantitativo o entità totale:
Valore massimo 500 000 EUR.
II.2.2)OpzioniOpzioni: no
Direktīva 2004/18/EK
I iedaļa: Līgumslēdzēja iestāde
II.1)Apraksts
II.1.1)Līgumslēdzējas iestādes piešķirtais līguma nosaukums:
Publiskā iepirkuma pirmskomercializācijas posmā (PIPKP) un inovatīvu risinājumu publiskā iepirkuma (IRPI) ietekmes veicināšana Eiropā starp IKT risinājumu iepirkumu veicējiem – SMART 2014/0018.
II.1.2)Līguma veids un būvdarbu veikšanas, piegādes vai pakalpojumu sniegšanas vietaPakalpojumi
Pakalpojumu kategorija Nr. 11: Vadības konsultāciju pakalpojumi [6] un saistītie pakalpojumi
Galvenā būvdarbu veikšanas vieta, piegādes vai pakalpojumu sniegšanas vieta: darbuzņēmēja telpas.
NUTS kods
II.1.4)Informācija par vispārīgo vienošanos
II.1.5)Īss līguma vai iepirkuma(-u) apraksts
Līguma priekšmets ir:
— izveidot kontaktus ar galvenajiem IKT risinājumu publisko iepirkumu veicējiem Eiropā dažādās valsts nozīmes nozarēs, noteikt iepirkumu veicējus ar potenciālu iepirkt inovatīvus IKT risinājumus un radīt viņos interesi saistībā ar PIPKP vai IRPI veikšanu un dalību konkrētos pasākumos, kas attiecas uz PIPKP un IRPI,
— piesaistīt iepirkumu veicējus, lai viņiem aktīvi reklamētu PIPKP un IRPI priekšrocības, jo īpaši sagatavojot rīku komplektu un sniedzot tiem atbalstu saistībā ar iesaistīšanos PIPKP un IRPI attiecīgo inovatīvo risinājumu iepirkumu procedūru izstrādes un īstenošanas ziņā,
— organizēt 1 tādu nozīmīgu ES mēroga pasākumu gadā (kopā 3), kura mērķauditorija ir politikas veidotāji, iepirkumu veicēji, iepirkumu tiesību organizācijas un uzņēmumi, lai veidotu izpratni par nozīmīgām PIPKP/IRPI iniciatīvām Eiropā un organizētu sakaru tīklus ieinteresēto personu starpā ar mērķi apspriest jaunas idejas un iniciatīvas saistībā ar ES mēroga sadarbību PIPKP/IRPI jomā,
— organizēt tādus 9 pasākumus Eiropā, kas īpaši vērsti uz iepirkumu veicējiem, lai izplatītu labas prakses pieejas un veicinātu ietekmes pierādījumus ar mērķi sekmēt plašāku PIPKP un IRPI izmantošanu Eiropā.
II.1.6)Kopējā publiskā iepirkuma vārdnīca (CPV)73200000 Pētniecības un izstrādes konsultāciju pakalpojumi, 79950000 Izstāžu, gadatirgu un kongresu organizēšanas pakalpojumi
II.2)Līguma daudzums vai apjoms
II.2.1)Kopējais daudzums vai apjoms:
Maksimālā vērtība 500 000 EUR.
II.2.2)Informācija par iespējāmIespējas: nē
Dyrektywa 2004/18/WE
II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Propagowanie skutków zamówień przedkomercyjnych i innowacyjnych (PCP i PPI) w Europie wśród nabywców rozwiązań ICT — SMART 2014/0018
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usługUsługi
Kategoria usług: nr 11: Usługi konsultacyjne w zakresie zarządzania [6] i usługi z nimi związane
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: siedziba wykonawcy.
Kod NUTS
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
Celem zamówienia jest:
— nawiązanie kontaktów z kluczowymi publicznymi nabywcami rozwiązań ICT w Europie dla różnych sektorów interesu publicznego, wyodrębnienie nabywców mogących zamawiać innowacyjne rozwiązania ICT oraz rozbudzenie ich zainteresowania uczestnictwem w zamówieniach PCP lub PPI oraz uczestnictwem w poszczególnych wydarzeniach dotyczących PCP i PPI,
— podjęcie działań adresowanych do nabywców w celu aktywnej promocji korzyści, jakie mogą odnieść z zamówień PCP i PPI, w szczególności poprzez opracowanie zestawu narzędzi oraz pomoc nabywcom w projektowaniu i wdrażaniu odpowiednich procedur innowacyjnych zamówień, przygotowując ich do korzystania z zamówień PCP i PPI,
— organizacja 1 dużego wydarzenia o zasięgu ogólnoeuropejskim rocznie — czyli w sumie 3 wydarzeń — (zaadresowanego do decydentów politycznych, nabywców, kancelarii i przedsiębiorstw zajmujących się zamówieniami publicznymi) w celu rozpowszechnienia informacji o najważniejszych inicjatywach PCP/PPI w Europie oraz organizacja współpracy sieciowej między zainteresowanymi stronami na potrzeby omawiania nowych pomysłów i inicjatyw służących współpracy ogólnoeuropejskiej w zakresie PCP/PPI,
— organizacja 9 wydarzeń na obszarze całej Europy zaadresowanych do nabywców, służących popularyzowaniu podejścia opartego na dobrych praktykach oraz propagowaniu wymiernych rezultatów mających zachęcić do szerszego korzystania z PCP i PPI w Europie.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)73200000 Usługi doradcze w zakresie badań i rozwoju, 79950000 Usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Maksymalna wartość wyniesie 500 000 EUR.
II.2.2)Informacje o opcjachOpcje: nie