There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 209875-2016
Denmark-Copenhagen: Research and development services and related consultancy services
2016/S 118-209875
Contract notice
Services
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Innovationspartnerskaber vedrørende udvikling og eventuelt køb af nye, innovative løsninger, der kan forebygge eller afhjælpe dehydrering og eventuelt tillige følger af dehydrering hos ældre over 65.
II.1.2)Main CPV code
73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
Hvert år er der ca. 67 000 indlæggelser af borgere over 65 år, der er defineret som »forebyggelige«, det vil sige indlæggelser, der skyldes faktorer, som kan forhindres, hvis der sættes ind i rette tid og med den rigtige form for hjælp. Kunne man sætte ind over for dehydrering blandt borgere over 65 år med simple, innovative løsninger, kunne antallet af indlæggelser nedbringes — med en betydelig økonomisk og velfærdsmæssig gevinst til følge. Innovationspartnerskabet har derfor til formål at udvikle nye, innovative løsninger, der kan forebygge eller afhjælpe dehydrering og eventuelt tillige følger af dehydrering blandt borgere over 65 år. Ordregiverne forventer at indgå partnerskabskontrakter med op til 3 tilbudsgivere vedrørende udvikling af sådanne nye løsninger. Når udviklingsforløbet er afsluttet, kan de 3 kommuner, der sammen med Markedsmodningsfonden udgør ordregiverne, hver for sig vælge at købe (købsoption) den/de udviklede løsninger (eksemplarer heraf).
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 79 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Se ovenfor i pkt. II.1.4).