Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Undersøgelse af det fyldestgørende undersøgelsesresumés rolle i forbindelse med risikovurdering med praktiske forslag til forbedring af OECD's koncept for harmoniserede skabeloner
Sagsnr.: ECHA/2021/46
II.1.2)Hoved-CPV-kode90711100 Risikovurdering for andet end bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA) påtænker at tildele en tjenesteydelseskontrakt vedrørende en undersøgelse af det fyldestgørende undersøgelsesresumés (RSS — Robust Study Summary) rolle i farevurderingen. Formålet er at identificere forbedringer af undersøgelsesresuméets formater, der er udviklet på OECD-niveau (OECD-harmoniserede skabeloner), som kunne føre til forenklings- eller forbedringsmuligheder for det nuværende format, samt identificere måder, hvorpå man kan forbedre RSS-konceptets pålidelighed.
Arbejdet vil bestå i udførelse af litteraturforskning, interviews og undersøgelser blandt forfattere og bedømmere af undersøgelsesresuméer. Tjenesteyderen vil også sammenligne forskellene mellem resuméer genereret af tjenesteyderen selv og resuméer, der allerede er tilgængelige i ECHA's database, og andre kilder, hvis de foreligger. Udarbejdelsen af RSS vil ske til flere slutpunkter, der dækker følgende områder: fysisk-kemiske egenskaber, skæbne og opførsel, økotoksikologi og toksikologi.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 180 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)71241000 Gennemførlighedsundersøgelser, rådgivning, analyser
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Offentligt udbud. Formålet er indgåelse af en direkte tjenesteydelseskontrakt med en enkelt udbyder med henblik på levering af undersøgelsen.
Resultatet af arbejdet vil være en række RSS i IUCLID-format og en rapport med resultater og anbefalinger til yderligere arbejde inden for IUCLID og OECD's harmoniserede skabeloner.
Rechtsgrundlage:
Verordnung (EU, Euratom) Nr. 2018/1046
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Studie über die Rolle der qualifizierten Studienzusammenfassung in der Risikobewertung mit praktischen Anregungen zur Verbesserung des Konzepts für harmonisierte Vorlagen der OECD
Referenznummer der Bekanntmachung: ECHA/2021/46
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90711100 Risiko- oder Gefahrenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Die Europäische Chemikalienagentur (ECHA) beabsichtigt die Vergabe eines Dienstleistungsauftrags für eine Studie über die Rolle der qualifizierten Studienzusammenfassung (Robust Study Summary, RSS) bei der Risikobewertung. Ziel ist es, Verbesserungen an den auf OECD-Ebene entwickelten Studienzusammenfassungsformaten (OECD Harmonised Templates) zu ermitteln, die die Möglichkeit auslösen könnten, das aktuelle Format zu vereinfachen oder zu verbessern und Wege zur Verbesserung der Vertrauenswürdigkeit des RSS-Konzepts zu finden.
Die Arbeit umfasst die Durchführung von Literaturrecherchen, Interviews und Umfragen unter Autoren und Gutachtern von Studienzusammenfassungen. Der Dienstleister wird auch die Unterschiede zwischen den Zusammenfassungen, die der Dienstleister selbst erstellt hat, und den Zusammenfassungen vergleichen, die bereits in der Datenbank der ECHA und anderen Quellen verfügbar sind, falls verfügbar. Die Generierung von RSS wird für mehrere Endpunkte durchgeführt, die die folgenden Bereiche abdecken: physikalisch-chemische Eigenschaften, Schicksal und Verhalten, Ökotoxikologie und Toxikologie.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 180 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Offene Ausschreibung. Ziel ist der Abschluss eines direkten Dienstleistungsvertrags mit einem einzigen Anbieter für die Bereitstellung der Studie.
Das Ergebnis der Arbeiten wird eine Reihe von RSS im IUCLID-Format und ein Bericht mit Ergebnissen und Empfehlungen für weitere Arbeiten in den Bereichen der harmonisierten IUCLID- und OECD-Vorlagen sein.
Il-bażi ġuridika:
Regolament (UE, Euratom) Nru 2018/1046
II.1)L-għan tal-ksib
II.1.1)Titlu:
Studju dwar ir-Rwol tas-Sommarju tal-Istudju Robust fil-Valutazzjoni tal-Perikli b’Suġġerimenti Prattiċi dwar it-Titjib tal-Kunċett tal-Mudelli Armonizzati tal-OECD
Numru ta' referenza: ECHA/2021/46
II.1.2)Kodiċi ewlieni CPV90711100 Valutazzjoni tar-riskju jew tal-periklu għajr għall-kostruzzjoni
II.1.4)Deskrizzjoni qasira:
L-Aġenzija Ewropea għas-Sustanzi Kimiċi (ECHA) tipprevedi li tagħti kuntratt ta’ servizz għal studju dwar ir-rwol tas-sommarju tal-istudju robust (RSS) fil-valutazzjoni tal-perikli. L-għan huwa li jiġi identifikat titjib fil-formati tas-sommarju tal-istudju żviluppati fil-livell tal-OECD (Mudelli Armonizzati tal-OECD) li jistgħu jwasslu għall-possibbiltà li jiġi ssimplifikat jew imtejjeb il-format attwali u jiġu identifikati modi kif titjieb l-affidabbiltà fil-kunċett tal-RSS.
Ix-xogħol se jikkonsisti fit-twettiq ta’ riċerka, intervisti u stħarriġ tal-letteratura fost l-awturi u l-evalwaturi ta’ sommarji tal-istudju. Il-fornitur tas-servizz se jqabbel ukoll id-differenzi bejn is-sommarji ġġenerati mill-fornitur tas-servizz innifsu u s-sommarji diġà disponibbli fil-bażi tad-dejta tal-ECHA u sorsi oħra, jekk disponibbli. Il-ġenerazzjoni ta’ RSS se ssir għal diversi punti ta’ tmiem li jkopru l-oqsma li ġejjin: proprjetajiet fiżikokimiċi, destin u mġiba, ekotossikoloġija u tossikoloġija.
II.1.5)Stima tal-valur totaliValur mingħajr VAT: 180 000.00 EUR
II.1.6)Informazzjoni dwar il-lottijietDan il-kuntratt huwa maqsum f’lottijiet: le
II.2)Deskrizzjoni
II.2.2)Kodiċi(jiet) addizzjonali tal-VKK71241000 Studji ta' fattibbiltà, servizz ta' konsulenza, analiżi
II.2.4)Deskrizzjoni tal-akkwist:
Sejħa miftuħa għall-offerti. L-għan hu t-twaqqif ta’ kuntratt ta’ servizz dirett ma’ fornitur uniku għall-provvista tal-istudju.
Ir-riżultat tax-xogħol se jkun serje ta’ RSS f’għamla IUCLID u rapport b’sejbiet u rakkomandazzjonijiet għal aktar xogħol fl-oqsma tal-IUCLID u l-Mudelli Armonizzati tal-OECD.
Pravna podlaga:
Uredba (EU, Euratom) št. 2018/1046
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Študija o vlogi grobega povzetka študije pri oceni nevarnosti s praktičnimi predlogi o izboljšanju koncepta usklajenih predlog OECD
Referenčna številka dokumenta: ECHA/2021/46
II.1.2)Glavna koda CPV90711100 Ocena tveganja ali nevarnosti, razen za gradbeništvo
II.1.4)Kratek opis:
Evropska agencija za kemikalije (ECHA) namerava oddati naročilo storitev za študijo o vlogi grobega povzetka študije pri oceni nevarnosti. Cilj je opredeliti izboljšave oblik povzetka študije, razvitih na ravni OECD (usklajene predloge OECD), ki bi lahko sprožile možnost poenostavitve ali izboljšanja trenutne oblike, in opredeliti načine za izboljšanje zanesljivosti koncepta grobega povzetka študije.
Delo bo obsegalo raziskovanje literature, intervjuje in ankete med avtorji in ocenjevalci povzetkov študij. Ponudnik storitev bo tudi primerjal razlike med povzetki, ki jih je ustvaril sam ponudnik storitev, ter povzetki, ki so že na voljo v podatkovni zbirki ECHA, in drugimi viri, če so na voljo. Grobi povzetek študije bo izveden za več končnih točk, ki zajemajo naslednja področja: fizikalno-kemijske lastnosti, končno stanje in obnašanje, ekotoksikologija in toksikologija.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 180 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2)Opis
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV71241000 Študija izvedljivosti, svetovanje, analiza
II.2.4)Opis javnega naročila:
Odprti razpis za zbiranje ponudb. Cilj je sklenitev neposredne pogodbe o storitvah z enim samim ponudnikom za izvedbo študije.
Rezultat dela bo serija grobega povzetka študije v formatu IUCLID in poročilo z ugotovitvami in priporočili za nadaljnje delo na področjih IUCLID in usklajenih predlog OECD.