Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Dynamiskt inköpssystem Tekniska konsulttjänster - M6 Mark och exploateringsingenjör
Numéro de référence: 18/11
II.1.2)Code CPV principal71240000 Services d'architecture, d'ingénierie et de planification
II.1.4)Description succincte:
Simrishamns kommun önskar få in ansökningar till sitt dynamiska inköpssystem för tekniska konsulter inriktning Mark- och exploateringsingenjör.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)71300000 Services d'ingénierie
71310000 Services de conseil en matière d'ingénierie et de construction
71400000 Services d'urbanisme et d'architecture paysagère
II.2.4)Description des prestations:
I uppdragen ingår sedvanligt arbete inom ramen för mark- och exploateringsenhetens uppdrag på kommunen. Konsulten ska arbeta i mark och exploateringsenhetens linjearbete samt i kommunens samhällsbyggnadsprojekt från initiering till genomförande, bl.a. i detaljplaneprocessen och företräda kommunen som fastighetsägare, genomförande av förhandlingar etc.
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen