Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Offentligt udbud af tømning af vej- og stibrønde i Helsingør- og Fredensborg kommuner 2023-2027 (genudbud)
Sagsnr.: 140300
II.1.2)Hoved-CPV-kode90640000 Rensning og tømning af nedløbsbrønde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende udbud vedrører tømning af estimeret 19.000 vejbrønde og estimeret 1.500 stibrønde i Helsingør Kommune og Fredensborg Kommune. Heraf er estimeret 12.000 vejbrønde og 500 stibrønde beliggende i Helsingør Kommune, hvortil kommer estimeret 7.000 vejbrønde og 1.000 stibrønde beliggende i Fredensborg Kommune. Brøndene skal tømmes inden for et interval på mellem 12 og 18 måneder mellem hver tømning.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 6 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90641000 Rensning af nedløbsbrønde
90642000 Tømning af nedløbsbrønde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: