II.1)Beskrivelse
II.1.1)Den ordregivende myndigheds betegnelse for kontrakten:
WAN infrastruktur til Ringkøbing-Skjern Kommune.
II.1.2)Kontrakttype og leverings- eller udførelsessted for bygge/anlægsarbejdet, varerne eller tjenesteydelserneVarer
Indkøb
Hovedleverings- eller hovedudførelsessted for bygge- eller anlægsarbejde, varer eller tjenesteydelser: Ringkøbing-Skjern Kommune.
NUTS-kode DK041 Vestjylland
II.1.4)Oplysninger om rammeaftale
II.1.5)Kort beskrivelse af kontrakten eller indkøbet/indkøbene
Ringkøbing-Skjern Kommune efterspørger en netværksydelse til kommunens datakommunikation (WAN). Løsningen omfatter et netværk, der skal forbinde kommunens decentrale lokationer (administration, skoler, plejecentre, dagtilbud mm.) med kommunens centrale driftscenter. Løsningen skal udover data også bruges til bl.a. drift af kommunens IP-telefonianlæg. Endvidere udbydes internetforbindelse(r) og forbindelser til serviceudbydere, der terminers på kommunes driftscenter. WAN løsningen forventes at omfatte ca. 120 lokationer indenfor kommunes geografi og skal leveres med båndbredder på fra 100/100 Mbit/s til 1/1 Gbit/s, med mulighed for opgradering op til 10/10 Gbit/s. Der skal tilbydes redundans på enkelte forbindelser. Derudover efterspørger Ringkøbing-Skjern Kommune 200 internetforbindelser til etablering i kontraktperioden, som skal bruges til udvalgte hjemmearbejdspladser, telesundhedsløsninger, WiFi til turismeformål o.a.
Erhvervsudvikling: Samtidig efterspørger Ringkøbing-Skjern Kommune udbygning af NGA-infrastruktur til erhvervsfremme og regional udvikling i de dele af kommunen, hvor erhvervsliv og borgere i dag ikke har tilbud om højhastighedsforbindelser. Det gøres i overensstemmelse med Lov om erhvervsfremme og regional udvikling. Dermed ønsker Ringkøbing-Skjern Kommune at opnå, at erhvervsliv og borgere i disse områder hurtigst muligt får tilbudt højhastighedsforbindelser på 100/100 Mbit/s, med mulighed for opgradering på kommercielle vilkår. Ringkøbing-Skjern kommune har mulighed for at give støttemidler hertil på op til 70 000 000 DKK, hvilket forudsætter overholdelse af EU guidelines vedr. statsstøttemidler for hurtig udrulning af bredbånd 2013/C 25/01.
Procedure:
Ordregiver har valgt at gennemføre denne opgave digitalt igennem Mercell Danmark A/S.
For at deltage i opgaven kopieres dette link til din internet browser: http://permalink.mercell.com/51694873.aspx Her tilmelder du dig opgaven ved at trykke på ikonet foroven: »Meld din interesse«. Såfremt du ikke er licenshaver hos Mercell Danmark A/S skal du udfylde en registrering af dit firma. Denne registrering er nødvendig for din videre deltagelse og er uden omkostninger.
Efter afsendelse af registreringen har du gratis adgang til alle udbudsdokumenter. Du vil modtage login koder til www.mercell.dk indenfor normal arbejdstid og kan derefter afsende dit tilbud/ansøgning.
II.1.6)CPV-glossaret (common procurement vocabulary)72720000 Wan-tjenester, 32430000 WAN
II.2)Kontraktens mængde eller omfang
II.2.1)Samlet mængde eller omfang:
II.2.2)Oplysninger om optionerOptioner: ja
Beskrivelse af disse optioner: Beskrivelse af disse optioner: Optioner vil blive beskrevet i udbudsmaterialet, og omfatter bl.a. på internetforbindelser og sort fiber., flytning og opgradering af forbindelser.