Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forberedende aktiviteter — Intelligente landdistrikter i det 21. århundrede
Sagsnr.: AGRI-2019-EVAL-04
II.1.2)Hoved-CPV-kode79310000 Markedsanalyse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det overordnede formål med disse forberedende aktiviteter er fastlæggelse af planer og strategier for etablering af intelligente landsbyer og deres afprøvelse i praksis. Aktiviteterne skal supplere og udnytte erfaringer fra aktiviteter og initiativer under EU's handlingsplan for intelligente landsbyer og pilotprojektet »Intelligente økosociale landsbyer«. Fokusområdet for sidstnævnte er at definere intelligente økosociale landsbyer, identificere udfordringer og behov samt indsamle eksempler på god praksis, som skal anvendes af beslutningstagere og landbrugssamfund.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)77100000 Tjenesteydelser inden for landbrug
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Den ordregivende myndighed ønsker at indgå en kontrakt med 1 kontrahent med henblik på at gennemføre forberedende aktiviteter vedrørende intelligente landdistrikter i det 21. århundrede.
Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Preparatory Action — Smart Rural Areas in the 21st Century
Reference number: AGRI-2019-EVAL-04
II.1.2)Main CPV code79310000 Market research services
II.1.4)Short description:
The general aim of this preparatory action is to set up plans and strategies for establishing Smart Villages and test them by putting them into practice. This action will complement and take up lessons from the actions and initiatives under the EU Action for Smart Villages and the pilot project on ‘Smart Eco-Social Villages’. The focus of the latter is on defining Smart Eco-Social Villages, identifying challenges and needs and collecting good practice examples to be used by decision makers and rural communities.
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)77100000 Agricultural services
II.2.4)Description of the procurement:
The contracting authority aims to establish a contract with a single contractor in order to conclude a preparatory action on smart rural areas in the 21st century.