Varer - 231406-2023
Submission deadline has been amended by:  269809-2023
Danmark-København: Inventar (inkl. kontorinventar), boligudstyr, husholdningsapparater (ekskl. belysning) og rengøringsmidler
2023/S 077-231406
Udbudsbekendtgørelse
Varer
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kontrakt vedrørende køb af kontor- og kantineinventar
II.1.2)Hoved-CPV-kode
39000000 Inventar (inkl. kontorinventar), boligudstyr, husholdningsapparater (ekskl. belysning) og rengøringsmidler
II.1.4)Kort beskrivelse:
Dette offentlige EU-udbud vedrører en kontrakt om indkøb af nyt kontor- og kantineinventar til Danmarks Eksport- og Investeringsfond nye domicil beliggende i Orienthuset, Haifagade 3, 2150 Nordhavn, herunder inventar til indretning af arbejdspladser, møderum, foyer og en del af inventaret til kantinen.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 18 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
39100000 Møbler
39110000 Sæder, stole, m.v. og dele dertil
39112000 Stole
39113000 Diverse sæder og stole
39113200 Sofaer
39120000 Borde, skabe, skriveborde og bogreoler
39121000 Skriveborde og borde
39130000 Kontormøbler
39131000 Kontorreoler
39134000 Computermøbler
39153000 Møbler til mødeværelser
39156000 Møbler til venteværelser og receptioner
39531000 Gulvtæpper
31521100 Skrivebordslamper
39142000 Havemøbler
39515100 Gardiner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Dette offentlige EU-udbud vedrører en kontrakt om indkøb af nyt kontor- og kantineinventar til Danmarks Eksport- og Investeringsfonds (EIFO) nye domicil beliggende i Orienthuset, Haifagade 3, 2150 Nordhavn.
I forbindelse med sammenlægningen af EKF Danmarks Eksportkredit, Vækstfonden og Danmarks Grønne Investeringsfond til EIFO og flytningen til Orienthuset har EIFO behov for nyt inventar. Den her udbudte kontrakt vedrører levering af en del af dette inventar, særligt til brug for indretning af arbejdspladser, møderum, foyer og en del af inventaret til kantinen, herunder også gardiner/afskærmning. EIFO's nye lokaler i Orienthuset forventes at skulle huse ca. 450 medarbejdere.
Orienthuset består af seks etager og en kælder, hvoraf EIFO flytter ind på fire af etagerne. Der skal leveres inventar til stueetagen og til 3.-5. etage. EIFO har i alt 10.600 m2 brutto til rådighed.
Kontrakten udbydes med en stram tidsplan for både produktion, levering og montering, herunder bl.a. fordi leverandører af f.eks. IT-udstyr skal levere og montere efter at vinderen af den udbudte kontrakt har leveret og monteret møbler og inventar, og fordi EIFO's medarbejdere skal flyttes til det ny domicil og påbegynde ibrugtagningen af det i kontrakten udbudte inventar primo september 2023. Udbudsmaterialet beskriver nærmere, hvordan den væsentligste del af inventaret skal være montereret medio august, hvordan indflytningen i øvrigt håndteres, og hvordan den fulde leverance til EIFO's nye domicil skal være på plads med udgangen af september 2023.