Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Utarbetande av räkenskaper avseende energi, miljö och arbete (ELIOD)
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79311400 Ekonomiska undersökningar
II.1.4)Kort beskrivning:
Målet med denna undersökning är att utarbeta räkenskaper avseende energi, miljö och arbete för perioden 2010–2013 till stöd för de forskningsverksamheter med anknytning till detta som fastställts inom ramen för ELIOD-projektet. Uppdragstagaren ska framställa uppskattade räkenskaper avseende bruttoenergianvändning, utsläpp av koldioxid, N20, metan, NOx, SOx och NH3, sysselsättning samt arbetskraftskompetens, sorterat efter industri.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 80 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Se internetadressen som anges i punkt I.3.