Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Tältlösningar och hallbyggnader för idrott, event, förråd och verksamhet genom Dynamiskt inköpssystem (DIS) Ansökan och avslutning sker löpande 2018- 2043
Numéro de référence: Översikt KFKS 2018/571
II.1.2)Code CPV principal45212225 Travaux de construction de palais des sports
II.1.4)Description succincte:
Nacka kommun avser att införa Dynamiskt inköpssystem (DIS) för tältlösningar och hallbyggnader för idrott, event, förråd och verksamhet. Det kan avse både hyra under olika perioder eller köp av tältlösningar och hallbyggnader för idrott, event, förråd och verksamhet. Det kan aven avse tillhörande tjänster som: - transport - upp- och nedmontering - projektledning - drift och skötsel. - hyra av möbler, belysning, porslin eller utrustning med mera. - Hyra av tillfälliga toaletter Leverantörer som godkänns i systemet har rätt att lämna anbud på förfrågan. Leverantörer kan under 25 år ansöka om att bli godkända i systemet eller när som helst avsluta sin anslutning. Nacka kommun har rätt att avsluta det dynamiska inköpssystemet i förtid. Nacka kommun har även rätt att använda andra upphandlingsformer inom avtalsområdet under avtalsperioden. Inga volymer garanteras.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Nacka kommun avser att införa Dynamiskt inköpssystem (DIS) för tältlösningar och hallbyggnader för idrott, event, förråd och verksamhet. Det kan avse både hyra under olika perioder eller köp av tältlösningar och hallbyggnader för idrott, event, förråd och verksamhet. Det kan aven avse tillhörande tjänster som: - transport - upp- och nedmontering - projektledning - drift och skötsel. - hyra av möbler, belysning, porslin eller utrustning med mera. - Hyra av tillfälliga toaletter Leverantörer som godkänns i systemet har rätt att lämna anbud på förfrågan. Leverantörer kan under 25 år ansöka om att bli godkända i systemet eller när som helst avsluta sin anslutning. Nacka kommun har rätt att avsluta det dynamiska inköpssystemet i förtid. Nacka kommun har även rätt att använda andra upphandlingsformer inom avtalsområdet under avtalsperioden. Inga volymer garanteras Vid förfrågan som görs genom förnyad konkurrensutsättning hos samtliga anslutna leverantörer kommer utvärdering ske på olika kriterier beroende på det aktuella behovet. Exempel på utvärderingskriterier är: 1. Leveranstid 2. Kvalitetskriterier 3. Pris 4. Gestaltning 5. Funktion 6. Innovation och nya smarta lösningar 7. Kombination av köp eller hyra och tillhörande tjänster 8. Annat Välkommen att ansöka 2018- 2043 om att bli leverantör.