Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Dienstleistungen - 233285-2022
Submission deadline has been amended by:  271617-2022
Finnland-Veikkaus: Stellenvermittlung
2022/S 086-233285
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ICT-, Data- ja Analytiikka- sekä digiasiantuntijoiden suorahaku- ja soveltuvuusarviointipalvelut puitejärjestely
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
79610000 Stellenvermittlung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on puitejärjestely, johon valituilta Tarjoajilta voidaan ostaa ICT-, data- ja analytiikka- ja digialojen asiantuntijoiden rekrytointiin erikoistuneilta suorahakupalveluita sekä niihin tapauskohtaisesti sovittavia soveltuvuusarviointipalveluja Veikkauksen kulloisenkin toimeksiannon tarpeiden mukaan. Veikkaus määrittelee toimeksiantokohtaisesti vaatimukset ja sisällöt, kulloisenkin tarpeen mukaan.
Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 900 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena ovat ICT-, data- ja analytiikka- ja digialojen asiantuntijoiden rekrytointiin erikoistuneet suorahakupalvelut sekä niihin tapauskohtaisesti sovittavat soveltuvuusarviointipalvelut. Suorahakupalveluiden kohteena olevat asiantuntijaroolit pitävät sisällään mm.
• ohjelmistokehittäjät
• pelikehittäjät
• data- ja analytiikka-asiantuntijat (erityisesti Data Scientist-, Business Data Analyst-, Data Engineer- ja Business Data Architect-roolit)
• digitaalisten palveluiden asiantuntijat
Suorahakupalveluiden kohteena olevat asiantuntijaroolit ovat pääsääntöisesti mid-senior-, senior- ja lead-tason tehtäviin. Suorahakutoimeksiantoja toteutetaan arviolta keskimäärin 15 kappaletta vuodessa (ei sitova). Toimeksiannot voivat kohdistua yksittäisiin toimeksiantoihin ja toistaiseksi jatkuvaan hakuun. Toimeksiantoihin voidaan hankkia suorahakupalveluita yhdeltä tai useammalta toimittajalta. Veikkauksen tavoitteena on nimittää kolme (3) toimittajaa puitejärjestelyyn.
Hankinnan arvioitu arvo on noin 900 000 € (4 vuoden hankintasopimus).
Yleistä suorahakuprosessista
Tavoitteena on toteuttaa jokainen rekrytointi – niin myös suorahaku - Veikkauksen rekrytointiprosessin mukaisesti ja hyvää työnantajamielikuvaa tukevalla tavalla. Veikkaus haluaa, että onnistuneilla ja laadukkailla suorahauilla saadaan palkattua oikeat osaajat liiketoiminnan kannalta merkittäviin tehtäviin. Suorahaut tehdään hyvin valmistellen ja ennakoivalla vuorovaikutuksella suorahakua toteuttavien vastuutahojen kanssa. Suorahaun vastuutahot ovat rekrytoiva esihenkilö, rekrytointiin osallistuva Veikkauksen HR Business Partner, sekä suorahakupalveluja tuottava Palveluntuottaja.
Palvelua käytetään pääsääntöisesti Veikkauksen Helsingissä sijaitsevan pääkonttorin rekrytoinneissa, mutta rekrytointitarpeita voi tulla myös muualla Suomessa sijaitseville paikkakunnille. Palveluntuottajalla tulee olla käytössään asianmukaiset tilat haastattelujen ja soveltuvuusarviointien tekoon pääkaupunkiseudulla. Rekrytointi- ja suorahakupalvelu toteutetaan kokonaisuudessaan joko suomen tai englannin kielellä, ehdokkaasta riippuen. Tarvittaessa myös rekrytointiin liittyvä soveltuvuusarviointi tulee pystyä tuottamaan englannin kielellä ehdokkaiden suuntaan. Veikkauksella on oikeus olla hyväksymättä Palveluntuottajan suorahakutoimeksiannon kautta tullutta ehdokasta/ehdokkaita. Tällainen tilanne voi tapahtua esimerkiksi, jos suorahakuehdokas ei täytä ehdokasprofiloinnin vaatimuksia tai hän on hakenut avoimen haun kautta suorahaun kohteena olevaan tehtävään. Palveluntuottajan ja sen palveluksessa olevan henkilöstön sekä mahdollisten alihankkijoiden toimintatavat ja palvelut tulee tuottaa alalla yleisesti hyväksyttyjä ja asianmukaisia menetelmiä noudattaen sekä hyvän ammattietiikan mukaisesti.
Hankinnan laajempi kuvaus löytyy liitteestä 1 - Hankinnan kohteen kuvaus ICT Digi suorahakupalvelut.